В поредния епизод от поредицата за празничния календар на българите от Исторически музей – Горна Оряховица не разказват за традиции, обичаи и ритуали, а се връщат в детските спомени на краеведа Владимир Давидов, които отвеждат към празнична Горна Оряховица по Великден през първата половина на XX век. Това бил празникът на празниците за всички, а децата са имали много поводи да го чакат с нетърпение. Ето какво разказва Давидов:
„За децата на горнооряховчани Великден (в продължение на три дни) беше голям празник. Всяко дете получаваше на този ден от родителите си нови дрешки. Докарано с тях, то можеше само срещу едно боядисано яйце да се люлее, на която иска люлка от многобройните такива – построявани през двадесетте-тридесетте-четиридесетте години на века на голямата равна и чиста поляна южно от града – западно от сегашната болница. За по-големите там – на мерата (както наричахме поляната), имаше стрелбища, зрелищни палати с „чудеса“ или редки живи тропически животни, борби на открито и други интересни занимания, вкл. и цирк. Жителите на града ни посещаваха масово този тридневен празник и всеки намираше по нещо интересно за своето любопитство. Там се подвизаваха понякога и мошеници, които разиграваха хазартни игри (ролетки, карти, „вълшебни кубове-зарове“ и др.) и лотарии, и обираха парите на лековерните и на желаещите граждани бързо да забогатеят. Към такава „лесна печалба“ налитаха особено младежите. Бяха безброй търговци на амбулантни стоки и играчки (сергиджиите) и предлагащите разни лакомства за децата (захарен памук и петлета, захарни пръчици и разни видове локуми и т.н.).
Нерядко на великденския празник там или другаде в града – до моста на дерето – западно от банята, на ул. „Царица Йоанна“ (сега ул. „Ал. Стамболийски“) се построяваше „кацата на смъртта“ или „глобусът на смъртта“. Това беше огромно дървено (кацата) или железорешетъчно (глобуса) съоръжение, в което смелчаци-мотоциклетисти (най-известните през тридесетте години бяха братя Соколови) караха мотоциклетите си с бясна скорост отвътре кацата или глобуса, в хоризонтално положение на мотоциклета и водача му (при кацата), и в същото положение (паралелно) и след това меридиално (надолу с главата) – при глобуса. А външната реклама за посещение на цирка беше на живо гълтане на 50 сантиметрови саби, издухване огън от устата или ходене из града на високи двуметрови кокили“.
Текст и снимки: Исторически музей - Горна Оряховица