Събота, 19 Апр 2025
            
Велико Търново Култура

Във Велико Търново представят Атанас Тотляков

  19.04.2025 08:24
Във Велико Търново представят Атанас Тотляков

Индивидуално представяне на Атанас Тотляков предстои в ТаМ във Велико Търново. Тотляков е професор, доктор на изкуствознанието. От 2003 г. преподава рисуване във ВТУ „ Св. св. Кирил и Методий“, Факултет по изобразително изкуство.

Представянето включва изложба и лекция, началото му е в 18 ч. на 26 април.

В пространството на ТаМ се представя произведението „Осцилация на послеобрази – интериор”. Основната техника за неговото създаване е акрилна живопис върху платно. Творбата е част от разработената от автора специфична артистична практика, при която се следят измененията на вторичния образ, оставащ след затварянето на очите при наблюдението на силно осветен обект. В науката този феномен на възприятието се нарича послеобраз, а измененията на цветността и формата – осцилация.

Както в предходни произведения, базирани на същата тема, така и тук, се представят серия от сглобени в блок еднакви по размери платна. Получава се обща картина, която „кадрира” фази от динамично променящи се цветови контрасти. Измененията са интерпретирани с класически живописни средства. От особен интерес за автора е отразяването на състоянието на послеобраза при конкретно действие на затворените клепачи – стиснати силно, отпуснати или напълно покрити с дланите на ръцете. Както знаем от анатомията, кожата на клепачите е най-тънката в цялото човешко тяло. Тя позволява при повдигане на веждите и силно осветление върху затворените клепачи, човешкото око да вижда нюанси на червения цвят, който се смесва с усещане за цвят, породено от неврологичните особености на мозъка. По този начин се определя и основната цветова гама на творбата.

Тема на лекцията ще бъде „Радикална тактилна поетика. Систематизиране на индивидуалния опит в периода 2011 – 2024 г.“. Радикалната тактилна поетика е концептуалната рамка, определяща творческата стратегия на Атанас Тотляков. Лекцията представя повторна рефлексия върху индивидуалния опит на автора, който е натрупван и утвърждаван в продължителен период от време. Генералната идея е художествената практика и мисленето за процесите в изкуството да се обвържат с тактилното усещане като равноправно на зрителното, а при специфични ситуации и като водещо. В лекцията се проследява философската и теоретичната основа на идеята за тактилно изкуство. Прави се преглед на някои от творческите проекти на Тотляков от 2011 г. до днес. Анализират се целенасочено създавани произведения и ситуации, при които повърхността на кожата и движението на тялото са основните сетивни канали.

Проф. Тотляков работи активно в сферата на интер-, транс- и мултидисциплинарните артистични практики. Съвременен автор, чието творчество е базирано на експериментални произведения на изкуството, които имат за цел да въздействат на публиката чрез усещането за допир, натиск и вибрация или техни визуални корелати. Тотляков разработва стратегия за свързване на тактилнито и визуалното възприятие в творческия акт, като сензориката на тялото се възприема в ролята на разширено поле на съзнанието, отговорно за подмножество автопоетични процеси. Той теоретизира специфичен модел на изкуството, развит като атомизъм на втечнената култура (флуиден атомизъм), при който наблюдаваме динамиката във взаимодействията в непрестанно променяща се структура. Атанас Тятляков е организатор, куратор и консултант на множество изложби и групови творчески проекти.

Изложбата на Атанас Тотляков в ТаМ е първото от серия събития, които са свързани с неговата 50-годишнина. Вместо една обширна юбилейна изложба, са планирани множество изяви в различни градове на страната и пространства за изкуство. Те са както индивидуални, така и групови, както артистични, така и научни. Те са желание за взаимодействие между Тотляков и професионални групи, които той приема за идейно близки.

След представянето в ТаМ, следват две изяви в град София. През месец юни ще се открие самостоятелна изложба на автора в галерия „Алма Матер”, СУ „Климент Охридски”, както и поредното издание на кураторския проект „Метарезерви” в зала „Райко Алексиев”, СБХ./ текст и снимка - организатори


Ключови думи
Атанас Тотляков