Четвъртък, 17 Апр 2025
            
Горна Оряховица Други

Как се правят мраморни яйца с лук и зеле ще научат децата във Великденската работилница на Етнографски музей – Долна Оряховица

  15.04.2025 10:58
Как се правят мраморни яйца с лук и зеле ще научат децата във Великденската работилница на Етнографски музей – Долна Оряховица

За четвърта поредна година Етнографският музей в Долна Оряховица организира Великденска работилница, в която децата ще боядисват яйца, ще научат какви са местните традиции за най-големия празник на Православната църква и не на последно място – ще се забавляват.

Великденският празник се организира от Исторически музей – Горна Оряховица и Кметство Долна Оряховица, което вече е осигурило 300 яйца и боички. По традиция се прави на Велика събота, която тази година се пада на 19 април.

Уредникът на Музея Петър Георгиев ще разкаже за традициите и ще покаже как да си направим боичките за яйцата от билки и зеленчуци от градината. Особено атрактивно се очертава да бъде „мраморното“ яйце, боядисано с лук и червено зеле.

Технологията е по-различна от традиционното боядисване на вече сварени яйца. В случая се започва първо със сваряването на нарязано червено зеле, което се остава да кисне в получената отвара. След това се нарязват на ситно люспи от лук. Суровите яйца се намокрят и по тях се полепват лучени люспи, а след това се увиват в тензух или нарязани дамски чорапи. Пускат се в отварата от зеле и се сваряват. Получават се много атрактивни яйца – на местата, където е била лучената люспа, яйцето е в различни нюанси на жълто, оранжево до кафяво, а там, където е нямало лук – става синьо.

Децата и техните родители ще могат да експериментират и със свои технологии за боядисване и да развихрят въображението си. Идеята е всички да се докоснат до радостта на великденските приготовления и да споделят очакването на големия празник.

По традиция всички яйца, боядисани в работилничката на Етнографския музей, се даряват на храма „Св. Богородица“ и се раздават в нощта на Възкресението заедно с първото „Христо воскресе“.

Великденската работилница ще се осъществи на 19 април от 10 часа в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица. Организаторите приканват гостите да носят само доброто си настроение.


Ключови думи
Исторически музей – Горна Оряховица Етнографски музей - Долна Оряховица Великденска работилница
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати