Творческа работилница по писане на сценарии, организираха днес в СУ „Георги Измирлиев” заедно със сценариста Ваня Николова. Обменът на знания и идеи прерасна в разговор за историята, психологията, младежките проблеми и завърши със спомени от ученическите години на Ваня, за която Гимназията в Горна Оряховица е училището, в което се е учила да чете и пише.
Това не е първата среща на Ваня Николова с учениците на СУ „Георги Измирлиев”. Миналата година тя им разказа професията сценарист и вероятно затова днес учениците бяха готови да поемат и своята част от работата на един сценарен екип. Младежите представиха своите герои и опити за сюжетни линии, а Николова ги насърчи да пишат без да се страхуват от провал или критика.
Новата среща със сценариста на култови сериали и филми като „Под прикритие”, „Четвъртата власт”, „Голата истина за група „Жигули” става между два сезона на поредния хит – сериала „Вина”. Уърк шопът по писане на сценарии е част от проекта, с който СУ „Георги Измирлиев” спечели финансиране за обновяване на своята Библиотека. Докато тече нейното преустройване, Гимназията ще е домакин на още интересни срещи и събития, в които ще гостуват познати и не толкова познати горнооряховчани, успели в своите професии.
Идеята да се обогатява света на учениците – и чрез книги, и чрез общуване с интересни личности намери най-добра реализация в срещата с Ваня Николова. Участваха ученици от VIII до IX клас, които са изкушени от писането и филмите. Оказа се, че са страшно много.
Но стана дума и за много други неща, включително психология и социалните роли, в които всички влизаме. Завършилата история Ваня Николова показа, че не е скъсала с тази първа любов. Тя върна с кинематографична яркост младежите близо 150 години назад, за да ги въведе в контекста на противопоставянето Иречек – бай Ганьо, който вълнува учениците, изучаващи произведението на Алеко Константинов в момента.
Гимназистите предлагаха свои варианти за характери и филмови ситуации, но и питаха много за работата и емоционалните реакции на сценаристи. Интересуваха се от ролята на изкуствения интелект в създаването на сценарии и филми. Попитаха как би изградила характер от тяхното поколение за свой сценарий. Тя пък ги провокира да се обрисуват сами и се получи един самоанализ, доста критичен при това, който прехвърли темата и върху житейските ни роли.
В крайна сметка се получи толкова интензивен разговор с въпроси от всички страни, че дълго време Ваня Николова не можа да си тръгне от училище, дори и след официалните благодарности, букета и снимките с най-запалените фенове.
Срещите от поредицата, предшестващи откриването на новата Библиотека продължават. Ваня Николова вдигна много високо летвата пред всички, които след нея ще опитат да приковат ученическото внимание.
Елена ВЕЛКОВА