Събота, 21 Дек 2024
            
Горна Оряховица Общество

Разказ за големи трагедии, но и за силата на духа е новата изложба в Исторически музей – Горна Оряховица

  01.06.2023 20:53
Разказ за големи трагедии, но и за силата на духа е новата изложба в Исторически музей – Горна Оряховица

11:34 часа, 1 юни 1913 г. Ужасяващ трус почти изтрива от лицето на земята Горна Оряховица и съседните селища. Един клас от Девическото училище намира смъртта си заедно със своята учителка. Кадрите от погребението им се помнят от всички, които са ги видели, дори век по-късно. Жертви има и в строящата се по онова време Захарна фабрика.

Жертвите всъщност не са много за силата на труса, но разрушенията съсипват живота на оцелелите. Още повече, че времето е трудно. Мъжете са на фронта, жените се чудят как да нахранят децата си.

В следващите десетина дни на територията на града са регистрирани общо 79 труса, в резултат на които е унищожен близо 90% от сградния фонд. Тогава се случва ново бедствие – торнадо събаря това, което люлеенето на земята е пощадило.

Как са се справили нашите предци тогава?! Градът е съсипан, но всъщност се възстановява много бързо. И без европейски програми, а със силата на духа на горнооряховчани. Останало ли е нещо от този дух в наследниците им 110 години по-късно?

С тези въпроси днес в Историческия музей бе открита изложба, представяща малка част от документалното наследство от ония трагични за Горна Оряховица дни.

Последствията от злокобния 1 юни са запечатани в стотици стари снимки и пощенски картички, съхранени в архивите на Музея. Тях показват музейните работници, разширявайки темата с помощта на Исторически музей – Стрелча. Наскоро една от горнооряховските експозиции от поредицата „Пороците“ гостува в Стрелча, а сега жестът се връща с документалната история на д-р Стайко Стайков – един от основоположниците на метеорологията, сеизмологията и климатологията в България. Д-р Стайков прави значително изследване на Горнооряховското земетресение през 1913 г. с изключителен анализ на данните от засегнатите райони. С резултатите от своята работа д-р Стайко Стайков полага основите на инструменталното определяне на земетресенията с инсталирането на първия сеизмограф у нас. Навремето той предизвиква бурни реакции сред учените, оспорвайки приетия дотогава метод за изчисляване на епицентъра. Неговата формула се използва и днес.

Историята на д-р Стойков е друг разказ за трагични и героични събития. Той е родом от Стрелча. Животът му е прекъснат съвсем рано. На 32 години е убит на фронта, два месеца след мобилизацията му. През това време колегите му от България и Германия се опитват да спасят учения от войната, но когато писмото от немското командване за отзоваването му стига до неговата част, той вече е погребан край Струмица. Изложбата на Музея от родния му град разказва за краткия му, но наситен с големи научни постижения живот. Хвърля поглед и към личността на младия учен, чийто голям приятел е друг загинал на фронта талант – поета Димчо Дебелянов.

Директорите на двата музея Пламен Мадемов и Николета Петкова въведоха гостите на откриването към темата, която събира двата града. И двете селища имат събития в миналото, почти изтрили всичко съградено преди това. За Стрелча това са разрушенията по време на Априлското въстание, за Горна Оряховица – земетресението. Но градовете са възкръснали, въпреки че голяма част от миналото им е била изтрита. Имаме ли сили да го направим отново? Готови ли сме да посрещнем такива беди и да им отговорим като общност, както са го сторили преди повече от век? С тези въпроси разглеждаха съвместната изложба на двата музея гостите тази вечер. Отговорът им е доста колеблив.

Със събраните материали Исторически музей – Горна Оряховица подготви и специален филм за своята фейсбук поредица „Пазители на времето“, който вече може да се види на страницата на Музея.


Ключови думи
Исторически музей изложба
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати