МОСВ обяви началото на тазгодишната Национална кампания „Чиста околна среда“, финансирана от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Конкурсът за екологични проекти в рамките на кампанията на тема „Обичам природата - и аз участвам” се провежда успешно повече от 20 години при широка обществена популярност. Допустими бенефициенти са общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини, центрове за подкрепа на личностното развитие (ЦПРЛ) и обединени детски комплекси (ОДК).
На свое заседание Управителният съвет на ПУДООС прие да бъдат отпуснати средства в размер до 3 500 000 лв. за провеждане на конкурса. Средствата по предстоящата кампания ще бъдат разпределени по следния начин: за проекти на общини и кметства до 15 000 лв. с ДДС, на обща стойност 2 000 000 лв.; за проекти на училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК до 7500 лв. с ДДС, на обща стойност 1 500 000 лв.
В класирането няма да бъдат включвани проекти на заявители, които са получили финансиране в Националната кампания „Чиста околна среда“ през 2023 и 2024 г.
Обявите за конкурса с критериите за участие са на електронната страница на ПУДООС (www.pudoos.bg).
Заявителите училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностното развитие/ обединени детски комплекси разполагат със срок до 21 февруари 2025 г. да подадат проектните си предложения, а общините и кметствата – до 28 февруари 2025 г.
Таблица с входящите номера на всички постъпили проектни заявления ще бъде публикувана до 15 март 2025 г., а резултатите от класирането ще бъдат обявени в срок до 25 април 2025 г. на интернет страницата на ПУДООС в раздела на кампанията.
Крайният срок за изпълнение на дейностите по проектите, които ще бъдат одобрени, е до края на октомври 2025 г. за училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК, а за общини и кметства – до края ноември 2025 г.
С реализирането на проектите от Националната кампания „Чиста околна среда” вече години наред се постига пряко позитивно въздействие върху околната среда и се формира положителна нагласа у хората за действия, свързани със съхраняването на природните ресурси. С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения, подобрява се екологичната и естетичната среда. Кампанията ефективно допринася за по-отговорно и дълготрайно отношение на младите хора към опазването на околната среда, като ги ангажира с дейности за повишаване на екологичното съзнание и култура. В резултат от провеждането й през годините са осъществени хиляди проекти на територията на цялата страна./ сн. архив организатори