Връзката между български автори и четящите хора заздравява Общинската библиотека в Горна Оряховица. Допитвайки се до ценителите на писаното слово и съобразявайки се с интереса им, екипът на Библиотеката отправя покани към някои от най-търсените съвременни творци. Работата на екипа е особено усърдна през април, когато по традиция се провежда Маратон на четенето.
Така е и през настоящия месец. За по-малко от седмица в Общинската библиотека гостуваха три дами, към които аудиторията проявява огромен интерес.
Първопроходникът за тазгодишния маратон бе Гергана Лаптева. По образование геолог, а по страст пътешественик и писател, Лаптева работи в Българския антарктически институт с директор проф. Христо Пимпирев. Там се занимава с културната дейност – представянето на дейността на България в Антарктида през погледа на изкуството. Но и с организирането на експедициите до Антарктида, което е свързано с пътувания основно през Южна Америка, Чили и Аржентина. Когато за първи път Лаптева стъпва в българската база на Ливингстън, експедицията няма собствен кораб. От 3 г. вече има и нещата се случват една идея по-лесно.
Но така или иначе минавахме през Буенос Айрес, Сантяго де Чиле, Ушуая, Пунта Аренас. В съзнанието ми се роди идеята да пиша и създадох два пътеписа – „Посока юг“, който разказва за пътуванията до Антарктида и обратно и живота в българската база, и „Врата на боговете“, който описва някои от посетените от мен държави в Южна Америка. Но винаги съм искала да пиша романи, разказа на почитателите си в Горна Оряховица Гергана Лаптева.
Първият й роман – „Монетата“, се появява преди 5 г. Впечатлена от турския град Сиде и неговата богата история, Лаптева го избира за място на действие в първия си роман. Той разказва за трафик на антични монети, като стъпва на истинска история. Впрочем във всичките си романи писателката тръгва от реални факти, личности, места, измислица са главните герои, които само разказват историята.
При създаването на „Божествен аромат“ Гергана Лаптева вече е една идея по-уверена. Сюжетът разкрива племена, живели доста преди траките по нашите земи. Археология, история, романтика преплита във втория си роман писателката.
Третият - „Тайната от Апамея“, засяга нелегалния трафик на артефакти и финансирането на терористични организации със средствата от това. В следващия – „Третият слой“, Лаптева улавя нишка, отвеждаща читателите до Ватикана през Средновековието, до Четвъртия кръстоносен поход и знакови събития от Второто българско царство. Интригата се заплита в наши дни, когато необикновена картина се озовава в ръцете на опитна реставраторка и архитект с интерес към изкуството. „Момичето от портрета“ преплита факти от българската история, картини от Аржентина и съдбата на българските емигранти там. А какво ще разказва в следващия си роман, Лаптева обеща отново лично да сподели с почитателите си в Горна Оряховица.
Коренно различна е в творчеството си Диана Саватева. Към настоящия момент Саватева е зам.-кмет на Бургас с ресор култура и вероизповедания, в професионалната и биография обаче фигурират дълги години работа като журналист, била е народен представител. Гостуването й в Горна Оряховица се реализира със съдействието на Регионалната библиотека във Велико Търново, където Саватева бе част от афиша на тазгодишното „Фоайе на книгата с автограф“. „Капка, изпреварила дъжд“ е най-разпознаваемата книга на Саватева. Сборникът е съдържателно, концептуално и емоционално свързан с другите й две книги „Памет за щастие“ и „Градът – любовна карта“, но заедно с това е различна – и като послания, и като конструкция. За мен това е книга за изпитанието да бъдем отвъд условностите на времето, за стремежа към дълбокото познание, което носи просветление, но и рани, за любовта – състоянието на непрогледна светлина, което извира от нас и прелива във всички измерения на живота. „Капка, изпреварила дъжд“ е моят начин да помиря сензитивното с рационалното, защото и най-мащабните идеи имат смисъл, ако започват от човешкото сърце“, споделя Диана Саватева и в анонса, записан в корицата на книгата.
В Горна Оряховица обаче акцентът падна върху най-новата й стихосбирка – „Трилистна детелина“. Книгата е билингвистична, като преводът на английски е на Кристофър Бъкстон, автор на корицата е Капка Кънева. „Трилистна детелина“ е посветена на трима поети, а стиховете на Саватева Недялко Славов определя като афористични, красиви, дълбоки. Това е поезия на граничните и най-трудно уловими духовни вибрации, посочва Славов. За да срещнат творческия свят на Диана Саватева, дойдоха кметът Николай Рашков, секретарят на Общината Габриела Шилкова, постоянната комисия по култура към ОбС, предишни зам.-кметове с ресор култура и, разбира се, много почитатели на поезията.
Позната, но все така изненадваща за читателите си, е Елена Чамуркова. Тя пропътува 3 г. от политическия трилър до новия си роман „Спасение“. Книга, писана не за да разголя душата си, а защото имах усещането, че имам какво да кажа. В книгата има два силни автобиографични момента, свързани със смъртта и раждането, сподели Чамуркова. И допълни убеждението си, че българите сме много устойчиви, след като сме минали през толкова промени през последните 30 г. - икономически и политически.
Не съм писала романа да се терапевтирам, но мисля, че той ще помогне на много хора, това е художествено обобщение на тази епоха, обясни още Чамуркова. Героите в книгата й израстват и помъдряват, това е и общото между тях. Всеки по различен начин преминава през изпитанията си, за да достигне до своето спасение. Или да бъде скъсан на изпита на Живота, допълва Елена. Допълва още: Не знам колко човека са прочели или ще прочетат „Спасение“, но дори само една душа да е намерила себе си, значи съм си свършила работата.
Романът е оптимистичен. Елена Чамуркова си е дала обещание да завършва всяка своя книга положително. Обясни, че обича да пише трилъри, но изразът й там не е толкова топъл, колкото в романа „Спасение“. Затова книгата е социална, свързана с дълбоко проучване на човешката душа.
Вероятно успявам да докосна читателя някак. Огромните ми благодарности са за екипа на Общинската библиотека в Горна Оряховица, който прави така, че да се срещам и лично с публиката. В Горна Оряховица се чувствам прекрасно сред толкова четящи хора, сподели още Елена Чамуркова.
Биляна МИЛЧЕВА