Четвъртък, 21 Nov 2024
            
Велико Търново Общество

Бюджет 2024 на Велико Търново е приет, продължават капиталовите инвестиции в Старата столица и общината

  29.02.2024 17:07
Бюджет 2024 на Велико Търново е приет, продължават капиталовите инвестиции в Старата столица и общината

Най-важният стратегически документ на Община Велико Търново за 2024-а година – Бюджетът, бе приет от Великотърновския общински съвет на заседание днес. Годишната управленска концепция, изготвена от кмета Даниел Панов и екипа му, получи солидна подкрепа в местния парламент и бе подкрепена от общински съветници от осем различни политически формации и групи.

Неразделна част от бюджета е и Инвестиционната програма на Община Велико Търново, която предвижда продължаване на сериозните капиталови инвестиции и през настоящата година.

Кметът Даниел Панов подчерта, че ключовата дума в изготвянето на най-важните за развитието на Старата столица и населените места през 2024-а година стратегически документи е баланс.

„Бюджетът е реално изпълним. За първи път през последните 11 години сме водили толкова ползотворен и конструктивен диалог с всяка политическа формация“, коментира Даниел Панов и благодари на общинските съветници, подходили отговорно и откъм предложения за инвестиции, и откъм подкрепа за бюджета и инвестиционната програма. „Диалогът е хубавото нещо в този Общински съвет. Всеки общински съветник, всяка политическа група има различна визия и различни идеи, намерихме място за всяко едно предложение“, коментира Панов.

170,8 млн. лева е стартовата рамка – с 10% по-голяма спрямо Бюджет 2023. Повишават се стандартите по всички пера на бюджета – включително и за образование, и за социални дейности и здравеопазване, за култура, туризъм и пр.

Без увеличение остават местните данъци и такси. 36,3 млн. лева са планираните местни приходи – приносът на гражданите, юридическите лица и бизнеса. Най-голяма част от тях ще бъдат изразходвани за капиталови инвестиции, за социални политики, в сферата на образованието, за всички дейности по чистота и др.

Инвестиционната програма е в размер на 55,3 млн. лева. Тя е балансирана и разработена с цел качествено подобряване на жизнената среда. Най-голям дял заемат инвестициите в сферата на инфраструктурата, благоустройството и екологията. След това са инвестиции в училища и детски градини, културна инфраструктура, социални дейности и здравеопазване, превенция на бедствия и аварии и др.

Основните капиталов инвестиции във Велико Търново през годината включват рехабилитацията на 8 километра улици, тротоари и пътища в източните и северни квартали на града – „Света гора“, „Асенов“, ул. „Опълченска“, завършване на двата нови моста над р. Янтра в подножието на Царевец, проектиране на нови отсечки и реконструкция на улична мрежа в кв. „Картала“.

Сред новите проекти, чиято реализация предстои да започне, са основен ремонт на ул. „Полтава“ и изграждане на над 100 паркоместа, реконструкция на ул. „Мармарлийска“, обществен паркинг в района на Старото военно училище. Над 200 000 лева са заложени за детски и спортни площадки и за фитнес на открито.

Със 100% растат средствата за населените места за капиталови инвестиции в инфраструктура и благоустройство. Програма „Местни инициативи“ се увеличава от 500 000 на 650 000 лева. Отделно, за улична мрежа в населените места по инвестиционната програма са предвидени 600 000 лева, вместо досегашните 300 000 лева.

„За първи път в Бюджета виждаме старт на финансовата децентрализация, за която от години местната власт чрез Националното сдружение на общините води разговори с Министерство на финансите и това е т.нар. фонд за общински проекти в националния бюджет. За 2024-а година получаваме средства от държавата за основни ремонти на пътищата Ресен-Водолей-Дичин-граница община Павликени, Дичин-Русаля, Велчево-разклон Дебелец-Плаково, както и отсечката от археологическия резерват Никополис ад Иструм до главния път Русе-Велико Търново“, обясни Даниел Панов. И подчерта, че на 9 март Община Велико Търново ще подаде към МФ и МРРБ готови инфраструктурни проекти с разрешения за строеж за още 39 млн. лева.

Просветата остава сред основните приоритети не само на национално ниво, но и за Велико Търново като община. Капиталовите разходи включват изграждане на мултифункционални игрища за няколко вида спорт в СУ „Емилиян Станев“, старт на строителството на новата детска градина в кв. „Картала“, спортно стрелбище и покрит балон над игрищата в Спортно училище „Георги Живков“. В процес на оценка са двата големи проекта за образователна инфраструктура по ПВУ: Модернизация на Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ и разширение и модернизация на ОУ „Бачо Киро“.

Община Велико Търново е доставчик на 41 развити, общодостъпни и специализирани социални и здравни услуги, насочени към деца и семейства, възрастни хора и лица с увреждания. С Бюджет 2024 и Инвестиционната програма те не просто се запазват, а се надграждат. Продължава изпълнението на стратегически програми като „Ин-витро“ с бюджет от 70 000 лева, за първичните медицински прегледи във всички 36 населени места и др.

Основните стратегически документи затвърждават и доразвиват облика на Велико Търнов като фестивален център и целогодишна дестинация за културен туризъм с богато и запазено автентично културно-историческо наследство. Близо 1,3 млн. лева са заложени за Културния календар – с 20% повече спрямо 2023-а година.

Увеличените средства за културния календар и изцяло конкурсния характер на програма „Изкуство и култура“ позволяват да се поддържат и надграждат всички знакови събития, големите международни фестивали и форуми, националните чествания на знакови годишни, а подкрепа да получават и нови събития в сферата на творческата индустрия.

„Изборите минаха преди няколко месеца, нека не политиканстваме, а да гледаме напред и да свършим колкото може повече полезни неща за хората“, завърши кметът Даниел Панов.


Ключови думи
Бюджет 2024 Велико Търново
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати