Петък, 22 Nov 2024
            
Горна Оряховица Общество

Конски череп и нож с напълно запазена костна дръжка излязоха в последния ден от разкопките източно от Ряховец

  16.08.2023 11:54
Конски череп и нож с напълно запазена костна дръжка излязоха в последния ден от разкопките източно от Ряховец

Както обикновено става, най-интересните находки при археолозите излизат в последния ден от експедицията. Ден-два, след като бяхме на разкопките източно от крепостта Ряховец и археолозите се шегуваха, че винаги чакат с интерес последния ден, те откриха и най-значимите си находки за този сезон.

В една от ямите, която разчистваха от камъни при посещението ни, излезе напълно запазена конска глава в пласт от края на XII – началото на XIII век. Черепът е много добре запазен и археолозите извикаха реставратор, за да го извади така, че да не се разруши. Ще бъде изследван в Природонаучния музей в София, а след това вероятно ще бъде експониран в Историческия музей в Горна Оряховица.

Това е третата поредна находка от този тип. В предишните години бе открита яма с череп на крава и една също с череп на кон. Мислим, че това е култова яма. Черепът е около 50 см, ориентиран в южна посока, според нас става въпрос за някакъв ритуал. В доказаните кумански гробове се срещат такива ями с погребани цели коне, или само глави, или нещо символично, заместващо конете, обяснява ръководителят на разкопките Илиан Петракиев.

Заедно с другите открития от трите сезона досега, конският череп подкрепя хипотезата за номадско население в процес на християнизация, което е обитавало района на Ряховец.

Реставраторът от РИМ – Велико Търново Руен Хаджиниколов трябваше да извади щадящо и още една интересна находка от финала на разкопките – нож с напълно запазена костна дръжка. Това всъщност е много рядка находка, защото костта не е трайна. Аз за първи път попадам на толкова запазена костна дръжка. На пръв поглед няма някакви надписи по нея, но очакваме изследването в лабораторията, уточнява Петракиев.

И също във финалните дни на разкопките излязоха овъглени, но много добре запазени греди, за които са повикали експерт от Института за гората към БАН. Дотогава гредите се поддържат влажни, за да може ученият да ги разреже без да се разпаднат и да се направи изследване.

Разкопките източно от Ряховец започнаха аварийно преди три години, когато при рекултивацията на бившето сметище работниците се натъкнаха на няколко средновековни погребения. Първоначалното предположение, че става въпрос за некропол, после бе разширено с убеждението, че тук всъщност е имало и селище. Необичайното трупополагане в гробовете накара учените да мислят в посока, че става въпрос за различен етнос. Продължават да се търсят и материални находки, които да подкрепят тази хипотеза. Разкопките се финансират от Община Горна Оряховица, която тази година отдели 20 000 лева за проучванията. Заедно с археолозите Илиан Петракиев и Мая Иванова работиха и три студентки от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Всички те през октомври ще се върнат за новия археологически сезон на самата крепост Ряховец.


Ключови думи
разкопки Ряховец Илиан Петракиев
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати