Петък, 22 Nov 2024
            
Горна Оряховица Общество

Започна археологическият сезон край крепостта „Ряховец“

  14.07.2023 13:59
Започна археологическият сезон край крепостта „Ряховец“

В разгара на летния сезон започнаха и теренните  археологически проучвания на територията на община Горна Оряховица. От няколко дни археолозите подновиха разкопките на източен некропол и селище от ХIII век в южното подножие на Ряховец. Обектът е открит случайно през 2021 г. при изкопни дейности за рекултивация на депото за битови отпадъци. Част от него е проучена в периода 2021-2022 г. от екип с научен ръководител Илиян Петракиев (РИМ – В. Търново) и зам.-ръководител Мая Иванова (ИМ – Г. Оряховица), като проучванията са финансирани от Община Горна Оряховица.

До момента са разкрити десет гроба от ХIII век със специфични различия от християнския погребален обред и двадесет и шест средновековни археологически структури, сред които ями с животински кости от говеда и цели черепи на кон и крава и едно полувкопано жилище. И това лято разкопките се финансират от Община Горна Оряховица, която през тази година е осигурила 20 000 лева за археологически проучвания. Археолозите планират да бъдат допроучени част от вече откритите структури и разкриване на нови, които да внесат повече яснота за поселението и функциите на обекта край крепостта. Археологическите разкопки на некропола ще продължат до края на месец юли.

На 13 юли Министерство на културата публикува резултатите от проведената сесия за държавно финансиране на археологически проучвания през 2023 г. Сред одобрените проекти е и този на Исторически музей – Горна Оряховица. За проучвания и теренна консервация на крепост „Ряховец“ през тази година горнооряховският музей ще получи малко над 46 000 лева от Министерство на културата. По план разкопките на Ряховец през тази година ще се осъществят през месеците септември и октомври. Проучванията ще продължат във вътрешните терени на крепостта, около главната порта и в южното подградие.

Археологическите разкопки на емблематичната горнооряховска крепост продължават без прекъсване вече девето поредно лято. В периода 2015-2022 г. екип от специалисти с научен ръководител Илиян Петракиев (РИМ – В. Търново), зам.-ръководител Мая Иванова (ИМ – Г. Оряховица) и научен консултант проф. д-р Хитко Вачев (РИМ – В. Търново) разкриват структури и материали от III–II хил. пр. н. е. до ХIII век. С цел изясняване хронологията на изграждане и преустройствата на съоръженията, са проучени три сектора – северна крепостна стена с участък от вътрешността, главна (югоизточна) порта и южно подградие на крепостта. През годините са извършени множество интердисциплинарни изследвания като археоботаничен, археозоологичен, антропологичен и ДНК анализ, както и радиовъглеродно и археомагнитно датиране. През 2015 г. крепост „Ряховец“ получи статут на обект с категория „национално значение“.

Първите редовни археологически разкопки на крепостта се провеждат в периода 1985-1991 г. от екип в състав: доц. д-р Йордан Алексиев, доц. д-р Иван Бъчваров, проф. д-р Хитко Вачев и доц. д-р Павлина Владкова. Проучени са средновековните порти с част от крепостната стена, църква, сграда, некропол и ями. В подножието е разкрита и римска вила от IV век.

В периода 2016-2022 г. археологическият екип, заедно с Исторически музей – Горна Оряховица, Община Горна Оряховица, училища от Горна Оряховица, Лясковец и Велико Търново и спонсори, организират първата в България „Археологическа школа”. През изминалите лета близо 200 ученици от VI-ти до ХII-ти клас се запознаха на място с работата на археолозите и взеха участие в разкопките. Предвижда се и през този археологически сезон школа „Ряховец“ да продължи своята дейност.


Ключови думи
Ряховец разкопки
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати