В началото на седмицата Регионален етнографски музей – Пловдив беше домакин на научна конференция с международно участие „Магията или вярата в свръхестественото“. Научният форум бе посветен на основоположника на етноложката школа във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ доц. д-р Николай Колев и се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Николай Колев е родом от Страхилово. Завършил е българска филология в Софийския университет, а след това учи етнология на европейските и извъневропейските народи във Виенския университет, защитавайки научната степен доктор.
От 1970 г. е преподавател по етнология в Историческия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Специализира в Полша и Австрия.
Ръководител на катедра „Стара и средновековна история“ (1974), заместник-декан на Историческия факултет (1982 – 1987), заместник-ректор на ВТУ (1990 – 1995).
Като гостуващ преподавател чете и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Виенския университет, Университета в Грац, Австрия, Университета в Йена, Германия, Мюнхенския университет.
Извършва теренни изследвания в Украйна сред бесарабските българи (1994). Участва и в съвместен проект с Университета в Монпелие, Франция (2001). Автор е на над 100 публикации в областта на българската етнология.
Умира на 22 октомври 2013 г. във Велико Търново.
Конференцията бе разделена на няколко панела с различни модератори, като първият бе посветен на спомени за доц. д-р Николай Колев, чиито ученици са повечето от водещите етнолози у нас. Модератор на този панел беше проф. д-р Мария Иванова от катедра „Нова и най-нова история на България“ към Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Тя от своя страна е учител и ментор на горнооряховския етнолог Теменуга Йорданова, която получи покана да се включи в конференцията със свое проучване. В първия панел „На учителя с любов“ спомени за работата си с доц. д-р Николай Колев споделиха и гл. ас. д-р Илияна Ганчева от ВТУ, доц. Миглена Петкова, която е последният докторант на учения, проф. Ангел Янчев от РЕМ – Пловдив, доц. д.и.н. Елизавета Квилинкова от Минск, Беларус и още етнографи, учили се от доц. Колев.
Теменуга Йорданова се включи в модул „Магично време и пространство“, модериран от д.ф.н. Росен Малчев. Нейната тема „Червената нишка на мистичното и магичното в подсъзнателното мислене на неосъзнатото“ изследва преминаването през времето и адаптирането към технологичното ни съвремие на архетипни представи. Конкретно вниманието е насочено към магичните ритуали за зачеване и защитната роля на червения конец. „Вярата в мистичната сила на подсъзнателното мислене и необходимостта от споделяне допринася за случване на желаното. От спомени и примери на живи участници се оказва, че неразбраното, свръхестественото и мистичното еволюира в новия свят независимо дали е подчинено на вярата в червения конец“, смята етнологът.
Конференцията се проведе в Куюмджиевата къща в Стария Пловдив, където беше подредена и изложба „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ с подзаглавие „Магия и магичност в народната култура“.