„Учителите стъпваме по тънък лед в една все по-слаба образователна система, в която често пъти нямаме куража да сме честни и да говорим онова, което мислим“, споделя дългогодишният великотърновски учител по биология и химия Снежана Стефанова. По думите на г-жа Стефанова, която е девета в силната кандидатдепутатска листа на ПП „Републиканци за България“, такова е мнението на голяма част от учителското съсловие.
ПП „Републиканци за България“ разполага с екип от експерти, които разбират проблемите на образованието, категорична е кандидатът за народен представител от великотърновската листа на партията, която е с номер 21 в изборната бюлетина. „Моето желание е в МОН да работят хора, които са били учители или училищни директори и са запознати със същността на проблемите в образованието, които не са един и два. През годините всеки се захваща с промени в системата, писане и промяна на наредби... Но дали тези промени са адекватни на развиващото се общество?“, риторично пита г-жа Стефанова.
Финансирането в системата е един от съществените проблеми, затова Снежана Стефанова адмирира предвиденото в платформата на Републиканци за България увеличение на разходите за образование на минимум 5% от БВП.
Необходимо е цялостно обновяване на материално-техническата база, категорична е Снежана Стефанова, която има над 18-годишен стаж в преподаване на химия и биология. „В много училища материално-техническата база е твърде остаряла или изобщо липсва. А тя трябва да е в полза на ученика и на учителя. Искаме учебното съдържание да се поднася по начин, при който учениците да усещат емоционален комфорт, да проявят творчество, да знаят, че никоя наука не съществува сама за себе си“, вдъхновено обяснява учителката и допълва: „В заобикалящия ни свят се преплитат всички науки, които са основата на красотата, творчеството и правилното отношение към света“.
Съществен, според учителите е и друг проблем, към който Републиканци за България подхождат с очевидно разбиране - учебните програми и учебното съдържание. „Твърде често съдържанието е поднесено на висок академичен стил, който не отговаря на възрастовите особености на учениците. Освен това, уроци, които преди години се изучаваха в 10 или в 11 клас, сега се изучават в 7 – 9 клас“, обяснява учителят Стефанова, която е част от педагогическия колектив на ОУ „П. Р. Славейков“ в старата столица. По думите на Снежана Стефанова, когато учебната програма и учебното съдържание не са съобразени с възрастовите особености на учениците, това води до нежеланието им да учат. „Липсва приемственост между учебните програми от начален и прогимназиален етап. В последните години все повече липсват и педагогически специалисти. Проблемът не е само в заплащането, а в огромния обем административна дейност, която е вменена на учителите с нормативната уредба“, споделя детайли от учителското ежедневие кандидатът за депутат.
„Сферата се нуждае от млади хора, обичащи професията учител, а то това си е призвание“, категорична е Снежана Стефанова. Абсолютен приоритет за ПП „Републиканци за България“ е инвестицията в хора и тяхното професионално обучение, със стратегически хоризонт 10-15 години напред. „Бъдещето е на знаещите, квалифицираните и можещите“, единодушни са експертите в партията.
Повишаване функционалната грамотност на българските граждани, е друга важна задача пред обществото ни. Задължително образование до 10 клас, включително със силата на всички държавни инструменти, е записано в програмата на Републиканци за България, обяснява учителят и кандидат за народен представител Снежана Стефанова. Това е в сила и сега, но механизмът за обхват е много тромав, не води до резултати, а институциите си прехвърлят топката, казва тя.
От съществено значение е и модернизацията на българското образование, чрез сериозно увеличение на средствата за изграждане на STEM училищна среда, категорична е Стефанова. Необходимо е разработването и прилагането на специализирана програма, стимулираща развитието и финансирането на по-голям брой STEM паралелки. Този вид среда повишава интересът на децата в областта на природните науки, технологиите, инженерството и математиката. За всички в системата на образованието е ясно, но за останалите си граждани, г-жа Стефанова обяснява: Абревиатурата STEM идва от английското - Science, Technology, Engineering and Mathematics, или наука, технологии, инженерство и математика.
Хората, без които не можем в сферата на образованието са родителите, категорична е Снежана Стефанова. „През последната една година те също са потърпевши от преминаването на учениците 1 – 4 клас, в електронна среда на обучение. Забързани в своето ежедневие, всеки със своите ангажименти и проблеми, те намират време и за своите – наши деца“, казва учителят и не пропуска възможността да благодари на родителите.
Снежана Стефанова цитира П. Р. Славейков, според когото "учителите държат бъдещето на народа в ръцете си, а учителството е професията, която създава всички други професии”. Затова е удовлетворена и от акцента, който ПП „Републиканци за България“ поставя върху образованието и особено върху връзката между професионалните гимназии и пазара на труда.
Подредена държава, с правила във всички сфери, включително образователната, е възможно да бъде постигната, убедена е учителката от ОУ „П. Р. Славейков“ във Велико Търново. Подкрепа на листата с номер 21 ще задвижи този процес, убедена е Снежана Стефанова.