Понеделник, 30 Дек 2024
            
Общество

Спасителите на училището в Поликраище обявиха независимост на селото

  04.07.2020 12:30
Спасителите на училището в Поликраище обявиха независимост на селото

Революционно настроено Поликраище обяви, че ще се самоуправлява и няма да се съобразява не само с решенията, идващи от Общината в Горна Оряховица, но дори и със законите в страната. Освен с един - Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, който, според организаторите на движението за независимост, явно е напълно достатъчен и няма нужда от други.

120 – 130 души се включиха в Общоселското събрание на 2 юли, което в продължение на почти 5 часа взема решение след решение за бъдещето на селото. От една страна това е чудесно. Няма нищо по-хубаво от това, че хората се интересуват от своето родно място и искат да участват в решаването на местните проблеми. Идеята за кметски съвет, в който да участват авторитетни представители на общността, също не е лоша. Стига този съвет да има съветнически функции, а да не му се вменяват изпълнителски задължения. Всичко щеше да е прекрасно, ако организаторите не бяха изготвили проект за решения, голяма част от които са просто абсурдни. Не само, защото няма как да се реализират, а защото са лишени от здрав смисъл. Но пък със своята революционност напомнят за Калтинската република и за мисълта, че историята се повтаря два пъти и вторият път е като фарс.

Поликраище сигурно има достатъчно проблеми за решаване. И никак не е лошо жителите на селото да настояват за по-добра транспортна схема и по-добро здравно обслужване. Само че проблемите със здравеопазването няма да се решат, когато на инат не се викат линейки от Горна Оряховица, а от Велико Търново. Да не говорим, че Търновската спешна помощ едва ли ще приеме за меродавни решенията на Общото събрание в Поликраище.

За правната стойност на решенията въобще няма нужда да се говори. Какво означава, че Общото събрание на Поликраище отменя решение на Общинския съвет в Горна Оряховица? Дали, ако решат да суспендират Конституцията, ще им мине номерът?

Какво означава, че сградата на прословутото училище, от което тръгна революцията, и всичките му имоти трябва да се върнат на наследниците на хората, които са създали школото. Те пък щели да ги предоставят безвъзмездно на училището. И кои са наследниците? Професорите Георгиеви, разбира се, които поведоха съпротивата срещу закриването на училището и сега водят битката за независимо „Поликрайще”.

Темата с имотите се оказва много важна всъщност. Иска се собствеността на нивите в Янтра, които са били на закритото местно училище. Иска се и собствеността на земята на училището в Боруш, което бе влято в ПГХТ „Проф. д-р Асен Златаров” заедно с имотите си.

След исканията следват отнеманията. Никой няма право да се меси в живота на Поликраище. Отнемат се правомощията на кмета на общината и на председателя на Общинския съвет по въпроси, които касаят Поликраище. Директор на училището трябва да се избере от селото – на нещо като кастинг на центъра трябва да се явят всички кандидати и Общоселско събрание ще си хареса някой от тях. На общинската власт в Горна Оряховица й се признава единствено правото да финансира.

Първият акт на независимата Поликраищка република ще е връчването на собствени награди – поне дузина на името на местни герои. А първите герои на Поликраище са предците на Георгиеви. Не че има нещо лошо – със сигурност хората са отдали живота си за родното си село и са заслужили признание. Да не пропуснем, че празникът на селото се мести на 6 юли, когато Поликраище е освободено от турско робство. Досега беше на деня на св. Марина, когато е храмовият празник на църквата.

Как ще се изпълняват всички решения, особено тези, които се отнасят до други институции никак не е ясно. Но вероятно Георгиеви имат отговор и на този въпрос. Досега видяхме, че добре се справят с медийната манипулация и с два протеста привлякоха вниманието на Бойко Борисов, който набързо си прати министъра на образованието да спасява училището и да умиротворява селото. Естествено такива пожарникарски действия дават крила. Защо пък да не си повярват хората, че викайки достатъчно силно могат да си уредят всичките искания. В резултат имаме профанизация на идеята за децентрализация и за активно участие на хората в местната политика, което ще доведе до обратния ефект – тотално оттегляне на разумните от местните проблеми. Оставам с дълбоко уважение към научния труд на Марияна Гросе и Георги Георгиев. Но обществените им изяви започват да минават границите на търпимост и не могат да се подминават без коментар и никаква съпротива. Колкото и ниви да им се дадат, пак няма да стигнат и някой друг ще трябва да плаща сметката за грандиозните им планове. Аз не желая.

Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
Поликраище
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати