Училищна лаборатория за иновации се провежда от днес в СУ „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица. Тя ще продължи до 25 април с участието на иновативни училища от областите Велико Търново, Бургас, Варна, София, Плевен, Ловеч, Добрич и Габрово.
Традициите всъщност са в основата на иновациите, показаха още при посрещането на участниците домакините от СУ „Вичо Грънчаров“. С питка с мед и сол и изпълнение на гайда те казаха „Добре дошли“ и на официалните си гости – кмета на Горна Оряховица Николай Рашков и заместника му Петя Иванова, началника на Регионалното управление на образованието във Велико Търново инж. Розалия Личева, представители на академичните и бизнес средите.
Лабораторията е в тематично направление „Образование с наука“ на Модул 4 на Националната програма „Иновации в действие“ на МОН. Целта на инициативата е да насърчи споделяне и мултиплициране на иновативни модели, които да бъдат прилагани в бъдеще и от други училища.
За мен е изключителна чест да открия лабораторията – ключов етап от реализацията на визията за модерно и иновативно образование. Живеем във време, в което светът се променя с невероятна скорост, технологиите, които преди време бяха немислими, днес са част от ежедневието ни. В този свят наша мисия като образователни институции е да подготвим младите хора не просто да се адаптират към промените, но и да бъдат техни създатели и двигатели. В лаборатория „Образование с наука“ се срещат любопитството и знанието, теорията се превръща в практика, а абстрактните концепции – в осезаем опит. Това е място за раждане и развитие на идеи, които утре могат да променят света. Благодаря на Министерството на образованието, които направиха възможно създаването на тази лаборатория, на РУО – Велико Търново за подкрепата, на партньорите, с които споделяме обща визия за образованието – основана на научен подход и практически умения, каза при официалното откриване на форума директорът на СУ „Вичо Грънчаров“ Нели Атанасова. Атанасова благодари на учителите и учениците за екипната работа. Образоването трябва да бъде процес на търсене, откриване, експериментиране, в който учениците са активни участници, е убеждението на директора на горнооряховското училище.
Щастлив съм, че присъствам на това откриване. Вие сте хората на бъдещето. Без иновациите, без хората на мисълта няма да има развитие на света. Разчитаме много на вас, винаги ще имате нашата подкрепа, увери Николай Рашков.
Гордост е да посрещнем 10 от най-иновативните училища в страната, които, с подкрепата на висши училища, въвеждат в своята ежедневна практика образование с наука. Гордост е, защото само 6 са лабораториите, които МОН одобри за тази учебна година, а като форма на сътрудничество, като извличане на идеи и претворяването им в продукт това за втора година се случва в страната. Така че в област Велико Търново сме горди, че можем да посрещнем 10 иновативни училища, които заедно да дават идеи, да провокират своите колеги да доказват правотата си, и то заедно с представители на университетите. Резултатът от тази иновативна лаборатория ще бъде продукт, който ще създадете и който ще бъде полезен на много други училища така, щото да работят по-ефективно с учениците си, сподели инж. Розалия Личева.
Успех на участниците пожела и доц. д-р Мариела Тодорова-Колева – зам.-декан „Учебна дейност“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
През изминалите години нашето партньорство се утвърди и мина извън границите на формалното сътрудничество. Прерасна в приятелство, в което заедно търсим най-добрия път към децата и учениците. Само когато училищното и висшето образование обединят усилията си, ще можем да постигнем по-добро бъдеще за децата ни такива, каквито ги искаме – автономни, знаещи, можещи, креативни, успешни, откриватели и създатели на бъдещето, посочи доц. Тодорова-Колева.
Лабораторията „Образование с наука“ е насочена към споделяне, обобщаване и популяризиране на опита на партниращите училища при въвеждане на иновативни предмети, разработване на учебни програми и учебно съдържание. Специален акцент се поставя върху насърчаването на нововъведенията в полза на развитието и постиженията на учениците в партньорство с висшите училища и други институции. В предстоящите дни ще бъдат обсъдени предизвикателствата и възможностите при прилагането на новите технологии в клас – zSpace, изкуствен интелект и други образователни ресурси, използвани от училищата-партньори.
Всички училища ще работят съвместно за създаване на общ краен продукт – наръчник и уеб сайт с полезни методически материали и споделен опит за интегриране на научни подходи в образованието.
Биляна МИЛЧЕВА