Вторник, 22 Апр 2025
            
Велико Търново Общество

Валерия Велева представя във Велико Търново книгите си „Рани от власт“ и „Ах, тази власт“

  22.04.2025 11:56
Валерия Велева представя във Велико Търново книгите си „Рани от власт“ и „Ах, тази власт“

Валерия Велева представя във Велико Търново книгите си „Рани от власт“ и „Ах, тази власт“. Събитието ще се проведе на 23 април – Международния ден на книгата и авторското право, от 17,30 ч. в Голяма зала на Община Велико Търново. Срещата с известната журналистка и публицист е един от акцентите в програмата на десетото издание на „Фоайе на книгата с автограф” 2025, организирано от Регионална библиотека „П. Р. Славейков”.

„Колкото повече се отдалечаваме от водоразделната 1989 година, толкова по-болезнено разбираме заблудите си от преди повече от четвърт век. Въпросът къде сбъркахме пробива съзнанието ни. Равносметката е отчайваща…

…Днес, 35 години след началото на промените, нямаме общи каузи и сме неспособни да живеем за общи цели. Не признаваме авторитети. Нямаме водачи…”, пише в предговора си към „Рани от власт” Валерия Велева.

В сборника тя събира част от интервютата си след излизането на двата тома „Мъже на власт” и „Изповеди по пантофи” /2007/, които чертаят объркания ни живот в болезнения преход. Към колекцията разговори с първите мъже на България прибавя и срещите си с последния комунистически министър-председател Георги Атанасов, с последния шеф на УБО ген. Милушев, с последния директор на Единния държавен протокол Борис Джибров и др. С тях маркира времето около оставката на Тодор Живков и събитията около повратния 10 ноември 1989 г.

Във втората част на книгата са изповедите на творци и хора на духа и изкуството, които най-болезнено и драматично преживяват крушенията в живота си и споделят смайващи признания за възходи и падения. Сред тях са Дончо Цончев и Рангел Вълчанов, Мариус Куркински и Теди Москов, Джоко Росич и Хачо Бояджиев и др.

Третата част съдържа разговори с петима президенти на прехода.

Своя оценка за съдържанието на „Рани от власт” и авторката дава известният журналисти и публицист Кеворк Кеворкян. „Валерия лесно спечелва доверието на героите си и те я допускат до най-интимните си тайни. Няма публична личност у нас, с която тя да не е разговаряла – и то при режим на впечатляваща откровеност. Никой не й отказва, това е знак за пълноценно доверие”, посочва Кеворкян, който, перифразирайки Йосиф Хербс, я определя като „често единственият мъж в стадото на днешните журналисти”

Втората книга „Ах, тази власт” съдържа 127 избрани статии и коментари на Валерия Велева, които са били публикувани в „Труд”, „Преса” и „Епицентър.бг”. Те са запечатали, по думите й, драматични мигове на обрати, скандали, клетви и оставки на министри, партийни конгреси и конференции, „люспи” и „фризери”, чистки, объркани ходове и грешни държавнически решения, бягство от признаване на вина и колективна безотговорност. В книгата – мозайка на запечатани мигове от целия трагичен преход, се съдържа уникална снимка на сърцето на цар Борис III, на чието откриване Валерия е единственият присъстващ журналист. Тя разказва за Тодор Живков и „другарите му”, специална глава е отделила на „Философа”, който загуби и на „Феномена”, който спечели една партия, не е подминала „Харвардските шарлатани”, много страници е посветила на „Президента, който се смрази с всички”. В главата ”Стрели в сърцето” Валерия Велева болезнено откровено разказва как е станала Мадам В. и т.н.

„Смел журналистически танц в „жаравата” на политическия преход”, е озаглавила своята рецензия за книгата проф. д-р Маргарита Пешева. Проф. д-р Ивайло Христов определя нейната работа като „Журналистика по бръснача на времето”. „Малцина като нея владеят професионализма до такова съвършенство, че не ти дава друг избор”, казва за авторката Вежди Рашидов.

Валерия Велева е работила в Българската национална телевизия, където е била автор на документални филми и исторически очерци, както и отговорен редактор на Първа програма. От 1992 г. е във в. „Дневен Труд“, където е отговорен редактор на отдел „Общество и анализи“ от 2001 до 2011 г. и води самостоятелна рубрика „По пантофи“. От 2012 г. е заместник главен редактор на в. „Преса“, а от 2 януари 2013 до 31 юли 2015 г. е първи заместник-главен редактор на вестника. От 6 септември 2015 г. е главен редактор на информационно-аналитичния сайт „Епицентър.бг“.

Авторка е на книгите „Пари, власт, комунизъм“ (2007), „Мъже на власт“ (2008), „Изповеди по пантофи“ (2008), „Рани от власт“ (2015), „Лили Иванова. Моят личен дневник“ (2023). Отличена е с наградата „Репортер на годината“ за 1995 г. и 1996 г. Тя е първи носител на наградата „Черноризец Храбър“ на Съюза на издателите в България за цялостно журналистическо творчество (22 октомври 2002).


Ключови думи
Валерия Велева Фоайе на книгата
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати