Случайно или не, но откакто самолетите за борба с градушките се преместиха от Горна Оряховица в Русе, над региона паднаха няколко бедствени валежа. Въпреки че районът, който трябва да пазят, не се е променил, ефектът не е същият.
Борбата с градушките в България се осъществява по два начина - ракетен и самолетен. Има седем ракетни площадки, които обаче не покриват Централна Северна и Североизточна България. За тези региони преди няколко години бе въведен експерименталният все още самолетен способ.
През май 2019 г. на летището в Горна Оряховица бяха представени трите самолета, които трябва да разбиват градоносни облаци от Плевен до Варна. Проектът бе задвижен от бившия собственик на „Локомотив” (Пловдив) Христо Крушарски, чиято фирма е специализирана в борбата с градушките.
И докато противоградовото звено беше базирано в Горна Оряховица наистина имаше ефект. Само че Христо Крушарски взе на концесия летище „Щръклево” край Русе. И първото, което направи, бе да премести звеното за борба с градушките там.
Може да е чиста случайност, защото нито ракетите, нито самолетите могат да дадат 100% гаранция, че няма да има градушки, но откакто самолетите се пребазираха в Русе, градушките над Търновско станаха повече и по-тежки. А само за десетина дни това лято три пъти пада град между Горна Оряховица и Велико Търново. На 12 юни беше опустошителен.
Има спекулации, че се лети по-често над Румъния, отколкото над предбалканските региони. А и са започнали експерименти за изкуствен дъжд над Добруджа, които може би отклоняват вниманието от по-далечните региони.
Тази година сезонът за защита срещу градушки започна много рано – на 10 април, заради големите жеги. Пробиви има както при защитаваните от ракетните системи региони, така и при самолетната защита. Според актуалната информация на сайта на Агенцията за борба с градушките, всеки ден се изстрелвят ракети и всеки ден летят самолетите от противоградовото звено.
На 11 юни самолетите са изстреляни 125 шпули и са обработени две градоносни клетки над Великотърновска и Разградска области.
На 12 юни е извършена противоградова защита чрез самолетен способ над областите Ловеч, Велико Търново, Търговище и Шумен. Два от трите самолета са изстреляли 54 шпули и са обработени три градоопасни клетки.
Точно тогава обаче се изсипа опустошителната градушка над селата около Велико Търново, частично засегнала Лясковско и по-малко Горнооряховско.
Горна Оряховица явно попадна в периферията на бурята и въпреки че градушката беше доста едра, няма такива поражения като в Самоводене, Шереметя и Арбанаси, където унищожи продукция, потроши къщи и автомобили.
Покрай преместването на противоградовите самолети може да се отвори тема и за това как бързо се развива летище „Щръклево” и какво се случва на Горнооряховското. В края на февруари Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГД ГВА) издаде на „Еърпорт Русе“ удостоверение за експлоатационна годност на гражданско летище, оградата, която бе започната миналата година е почти завършена, предстои удължаване на пистата. Така че няма да е чудно, ако граждански полети тръгнат първо от Русе, а не от петото международно летище на България – горнооряховското.
Елена ВЕЛКОВА