Понеделник, 16 Сеп 2024

Иван Сираков безапелационен в последните държавни първенства по ориентиране за годината, Кристина Иванова със злато и сребро в двата старта

16.10.2023 11:54

През изминалия уикенд във Велинград се проведоха последните Държавни първенства по ориентиране за годината. Организаторите използваха терените, на които в началото на лятото бяха стартовете от Европейското първенство за юноши и девойки и предоставиха предизвикателни, трудни и тежки маршрути и в двете състезания.

В събота вечер, със старт-финална арена в Боров парк, беше даден старта на Държавното първенство по нощно ориентиране, като в надпреварата се включиха близо 250 състезатели от цялата страна. Възрастовите групи бяха от мъже и жени 14 годишни до ветерани над 75 години.

При мъжете тройката се запълни от представители на Великотърновски регион, като безапелационна победа записа горнооряховчанинът и преподавател във Великотърновския университет Иван Сираков, който се състезава за „Вариант 5” (Търговище). Зад него остана председателят на „Браун тим” (В. Търново) – Николай Димитров, трети се нареди Апостол Атанасов от „Трапезица 1954” (В. Търново).

При жените треньорката на „Браун тим” (В. Търново) – Кристина Иванова се пребори за сребърния медал, отстъпвайки само на Андрея Дяксова („Карлък” Смолян). Третото място остана за представителката на „Младост” (Благоевград) – Лилиана Гоцева. На крачка от медалите остана друга представителка на „Браун тим” – Валерия Димитрова, заемайки 4-та позиция.

При Жени-14 със златен и сребърен медал се окичиха Вихра Русева („Трапезица 1954” В. Търново) и Мира Стаматова („Браун тим” В. Търново). Марта Русева („Трапезица 1954”) се нареди 2-ра при Жени-16, където Карина Ибрямова („Браун тим”) пък взе бронзов медал. Антон Христов („Трапезица 1954”) спечели сребърен медал при 18-годишните. Яна Петрова („Трапезица 1954”) заслужи сребърен медал при 20-годишните девойки. При ветераните над 55 години Ани Пенчева-Шмид („Браун тим”) спечели златен медал, а Димитър Димитров („Браун тим”) взе сребро при ветераните над 65 години.

В неделя, в местност Гергеваната над града, беше даден старта и в свръх-дългата дистанция за разпределение на медалите в маратона по ориентиране. Много дълги и тежки маршрути бяха сериозно предизвикателство за участниците, затова възрастовите групи за държавното първенство започват от Мъже и Жени 18.

Иван Сираков („Вариант 5”) беше безпогрешен и в последния старт от ДСК и заслужи титлата, оставяйки зад себе си отново Николай Димитров („Браун тим”). Третото място зае съотборникът на Иван – Тервел Драгоев. Преподавателят в катедра „Теория и методика на физическото възпитание“ пробяга дългият 18,5 километра маршрут с близо 1000 м положителна и отрицателна денивелация за 2:07:55 часа и остави на повече от 10 минути сребърния и бронзовия медалист.

При жените Кристина Иванова („Браун тим”) се справи отлично и спечели титлата, оставяйки далеч зад себе си победителката от нощното състезание – Андрея Дяксова (+8:13 мин, от „Карлък” Смолян) и Лилиана Гоцева (+31:15 мин, от „Младост” Благоевград). Треньорката на СК „Браун тим“ пробяга 15,5 километровия маршрут с близо 900 метра положителна и отрицателна денивелация за 2:06:35 часа.

При Мъже-18 сребро и бронз спечелиха състезателите на „Трапезица-1954” съответно Антон Христов и Велислав Долчинков. При Жени-20 Марта Русева („Трапезица 1954”) се окичи със сребърен медал. При ветераните Венцислав Трифонов (Мъже-40) от „Браун тим” спечели златен медал. Калин Пенчев („Браун тим”) се нареди втори при Мъже-45. Димитър Димитров („Браун тим”) заслужи бронзов медал при 60-годишните ветерани. В отворените маршрути за деца Милен Цанов („Браун тим”) се нареди на 3-та позиция.