По-скоро скромно може да се нарече имуществото, декларирано от общинските съветници във Велико Търново пред Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобита имущество (КПКОНПИ) за 2022 г. Все пак в подадените към комисията декларации по-често фигурира покупко-продажбата като правно основание за придобиване на имоти, отколкото наследяването, показва бърз поглед върху документите.
¼ идеални части от парцел в Леденик и части от ниви и гори в Дебелец и Леденик е наследил през м. г. Георги Недев от групата на ГЕРБ. Съпартийката му Даниела Андреева-Тодорова пък е наследила част от нива в Хотница. Очевидно Евгени Коев от ВМРО-БНД също е уреждал роднински имотни отношения – през 2022 г. той наследява къща в Попово и лозя и ниви в с. Звезда. Още същата година обаче прехвърля къщата и нивите безвъзмездно.
Къща в Арбанаси са си купили през м. г. един от най-добрите педиатри в региона – д-р Валентин Точков, и съпругата му. Друг медик – д-р Николен Стойнов, през 2022 г. е станал съсобственик на гараж в Равда. Срещу 7 хил. лв. Димитър Чолаков от МК „БСП за България, АБВ и Движение 21“ вече притежава къща с двор и парцел в Мусина, а д-р Мавроди Калейнски от „Демократична България – обединение“ – 9 дка ниви в Шереметя. 1000 дка ниви в землището на Велико Търново от 2022 г. са притежание на Росен Иванов от ГЕРБ, а част от парцел в Килифарево – на Сунай Мунков от ДПС. 874 кв. м. в Самоводене е купил през м. г. Тихомир Нанев от ГЕРБ. Тодор Тодоров от „Алтернативата на гражданите“ е в давностно владеене на половината от къща в Керека. Христо Стоев от ГЕРБ и съпругата му са си купили паркомясто на ул. „Мармарлийска“ във Велико Търново и общо 12 дка ниви в Петко Каравелово и Драгомирово.
В другата крайност за 2022 г. – без никакво недвижимо имущество на свое име, са Атанас Парушев, Георги Марков, Деян Хаджийски, Драгомир Йосифов, Йорданка Стефанова от ГЕРБ, Петко Тюфекчиев, Валерия Дончева, Стефан Антонов, Стоян Витанов от БСП, Деян Куздов и д-р Юлия Тонкова от ВМРО, Елена Чамуркова от „Демократична България – обединение“, Иван Александров от „Българска демократична общност“.
Личният автопарк на съветниците във Велико Търново не се е променил особено през 2022 г. Единствено д-р Точков, д-р Калейнски и Пламен Петров са обновили своите.
И друга любопитна подробност става ясна при разглеждането на подадените декларации. Няколко общински съветници посочват като доход само заплащането за работата им като такива. Т. напр. Георги Недев от ГЕРБ е вписал единствено 11 143 лв. Горе-долу толкова - 11 510 лв., посочва и Красин Каракоцев от БСП. Каракоцев обаче декларира и 10 хил. лв. изплатен дивидент и 125 лв. от продажба на 1/24 от наследствен имот в Хаджидимово. Пламен Петров от БДО е декларирал 18 214 лв. и никакви други доходи извън тези като съветник. В декларацията му обаче са посочени около 157 хил. лв. доход на съпругата му. Аналогична е ситуацията и при Сунай Мунков – 5735 лв. той и 36 828 лв. съпругата му.
Максимално изчистени в тази им част са декларациите на Светослав Дермански от „Алтернативата“ – 8883 лв. заработени като съветник през 2022 г., и на Тодор Тодоров от същата коалиция – 10 021 лв.
Най-сериозни доходи извън Общинския съвет декларира д-р Валентин Точков – 280 хил. лв., 130 хил. лв. от които обаче са от прехвърляне на права или имущество. През 2022 г. скромните 630 лв. е заработил извън местния парламент Деян Куздов.
Отново правим уточнението, че мнозина попълват декларациите си по свое усмотрение или по съвета на някого и често има разминавания с изискването на закона. Така че няма гаранция, че описаното отговаря точно на фактическото положение. Това ще се проверява на по-късен етап.
Биляна МИЛЧЕВА