Вторник, 03 Дек 2024
            
Горна Оряховица Общество

Музеят в Горна Оряховица показва с ново обзавеждане археологически находки, открити в последните 120 години

  14.03.2023 17:53
Музеят в Горна Оряховица показва с ново обзавеждане археологически находки, открити в последните 120 години

Голяма изложба, в която ще покаже находките от последните археологически сезони на крепостта Ряховец и околностите, подготвя Историческият музей в Горна Оряховица. Събитието ще бъде повод да се покаже и новото музейно обзавеждане, което бе закупено миналата година с помощта на Министерството на културата. Подобрените условия за експониране ще позволят на горнооряховчани да видят също и находки, открити в региона преди десетилетия и съхранявани в големи музеи.

Обновяването на Музея започна преди няколко години и се осъществя както със собствени средства, така и с финансиране от Общината и Министерството на културата. През 2019 г. бе направен ремонт на фондохранилището с нова мазилка и пребоядисване. Няколко години по-късно Общината задели средства за изграждане на нова климатична система, която включва четири вътрешни и две външни климатични тела и два влагоуловителя. Така в помещенията бяха създадени подходящи условия за съхраняване на експонатите, а едновременно с това бяха изпълнени и противопожарните изисквания на РСПБЗН.

Идеята да се обнови изцяло фондохранилището бе продължена миналата година с проект, одобрен и финансиран от Министерството на културата. Проектът е на обща стойност 8277 лева, от които МК покрива 75%, а останалите са от собствени средства на Музея. Чрез това финансиране бяха закупени нови метални стелажи за експонатите, съхранявани в приземния етаж и бе обновено хранилището на хартиени документи на втория етаж. Като цяло е подобрено съхранението на над 3000 културни ценности, които се съхраняват в Горнооряховския музей. В същото време се улеснява тяхното ползване, проучване и инвентаризация.

Още един проект на Исторически музей – Горна Оряховица бе одобрен през миналата година и финансиран от Министерството на културата. Наречен е от музейните работници „Археологически разкази за горнооряховското минало”, защото целта му е на първо място да представя по по-модерен начин откритията на археолозите, работещи на Ряховец. Общата стойност на проекта е 18 270 лева. От тях отново 75% поема Министерството на културата, а останалата част са собствени средства. С тези пари Музеят закупи ново експонационно оборудване и за първи път то ще бъде използвано на 30 март, когато ще бъдат показани находките от последните три археологически сезона в Горнооряховско. Освен това новото оборудване ще позволи на Музея да посреща и гостуващи изложби, а още на 30 март ще бъдат изложени експонати, собственост на големи музеи.

Подготвяната изложба, която носи името на проекта – „Археологически разкази за горнооряховското минало”, има три основни обекта за представяне. Заради ковид мерките не са правени традиционните иначе изложби след всеки археологически сезон на Ряховец и вече има натрупани артефакти от три години, които ще бъдат показани на горнооряховчани.

Втората група находки са от проучванията на некропола, открит при рекултивацията на старото сметище. През 2021 г. там започнаха спасителни разкопки, които миналата година преминаха към регулярно проучване. Тази година Общината е предвидила 20 000 лева за продължаването им.

Третото направление на изложбата е откритото при теренните проучвания, които също са финансирани по проекти, защитени пред Министерството на културата. Първото беше преди ковид кризата, а второто - миналата година. През 2019 г. бяха обходени терените на запад от крепостта, а през 2022 г. на север и изток в землищата на Първомайци и Долна Оряховица. За първи път миналата година в обходите участваха и ученици.

Какво са открили учените и младите им помощници ще стане ясно на самата изложба. Но отсега се знае, че покрай тези проучвания в Музея ще гостуват находки, открити в Долнооряховското землище преди много години. Правейки обходите, археолозите попадат на информация, че при оран през 1904 г. случайно са намерени много интересни златни обеци и съд, който по научното каталогизиране е определен като унгвентарий. Следвайки съдбата им през години, музейните работници откриват, че артефактите са част от постоянната експозиция на Националния археологически институт с музей на БАН. Директорът на Горнооряховския музей Пламен Мадемов пробвал късмета си и писал на НАИМ дали биха предоставили за малко тези експонати и отговорът бил положителен. Така че горнооряховчани ще могат да видят на живо находки от витрините на най-големия археологически музей в България.

По същото време ще гостуват и експонати от Регионалния исторически музей, които са открити (също случайно при разораване на нива) през 60-те години на миналия век в Долнооряховско. Те са предоставени с любезното съдействие на директора на РИМ д-р Иван Църов.

В последните две години Музеят работи малко като под обсада. И този път гостите ще трябва да влизат от задния вход, но определено ще има какво ново да видят.

Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
Исторически музей Горна Оряховица
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати