Петър Минов е един от собствениците на „Минови Груп” – една от най-големите фирми за търговия със земя в България. С повече от 20-годишна история, фирмата, базирана в Горна Оряховица, работи с над 700 арендатори в цялата страна. Представлява и управлява имоти както на най-големия собственик на земи в България, така и на много малки земеделски собственици.
-Как се отрази годината на война върху търговията със земя?
- Войната не повлия пряко върху сделките със земеделски земи, по-скоро влиянието е в целия сектор земеделие и най-вече в цените на суровините (най-много за торове) и в цената на продукцията. Поради големите износи от Украйна към ЕС и в частност към България цените на готовата продукция не бяха устойчиви и варираха в големи диапазони. Заради несигурността в цените част от земеделските производители не инвестираха средства в покупка на земя, а насочиха ресурс към покупка на необходимите им суровини.
-Продължава ли поскъпването, което се наблюдаваше в последните години? Спрямо инфлацията и поскъпването на хранителните стоки как стои цената на земята?
- Да, продължава да се наблюдава поскъпване на земята като тенденция в последните години. Това се дължи на намаленото предлагане на качествена земеделска земя и съответно голямото търсене на такава. Цената на земята следва естествения ръст на инфлацията, така че продължава да върви нагоре.
-В коя част на страната е най-скъпата земя? Къде са най-скъпите земи във Великотърновска област и Горнооряховска община?
- Както е било винаги, най-скъпата земя в България е в Добруджа, в частност районите на Шабла, Каварна, Балчик и прочие. Това е напълно нормално поради факта, че там земята е и най-плодородна. Във Великотърновска област районите с най-високи цени са землища в общините Свищов, Павликени, по-голямата част от община Полски Тръмбеш и малка част от община Велико Търново. В Горнооряховска община като скъпоплатени се открояват землищата на с. Поликраище, с. Първомайци, гр. Долна Оряховица, с. Крушето, с. Янтра. Това са едни от най-плодородните и атрактивни землища в Горнооряховския регион и поради тази причина са и с по-високи цени от останалите.
-Бил Гейтс е най-едрият собственик на земеделска земя в САЩ. Кой купува земя в България?
- В България собствеността е разпръсната между прекалено много лица (физически и юридически), като има 15-20 големи собственици на земеделска земя. Под големи имам предвид собственици на над 30 хиляди декара земеделска земя. Останалите собственици на земя са по-малки, но пък за сметка на това са доста голям брой и от различни икономически кръгове. Има голям процент собственици на земеделски земи, които инвестират средствата си от други свои бизнеси в покупка на земя с цел рентиерство. Основен купувач продължават да бъдат и самите земеделски производители, които с покупката на земята инвестират в собственото си зърнопроизводство. В последно време големи сделки се правят и от инвеститори в областта на фотоволтаиците и вятърните централи, като там в зависимост от съответния проект цената и размера на покупката варират в големи диапазони.
-Фотоволтаиците и вятърните централи имат ли сериозен дял в сделките със земя?
- Не бих казал, че имат сериозен дял в сделките с имоти. Това са сделки, които са в точно определени райони и са в определени размери. Проблем при тези сделки е, че няма как да се купуват масово имоти за фотоволтаици и вятърни централи, поради необходимостта от определени специфики на имотите, които трябва да са изпълнени, за да са подходящи за тези нужди.
-Колко е средната рента в страната и в нашия регион?
- Средната рента за страната е в диапазона 55-60 лв./дка, като нашият регион не се различава от общата картина. Великотърновска област е смесен район и поради това има както високи ренти в полските райони, така и ниски в планинските и полупланинските райони, където земеделие се развива по-трудно.
-„Купувайте земя, вече не я произвеждат“, казал Марк Твен. Има ли достатъчно предлагане в България?
- В последните години предлагането на земеделска земя определено е намаляло. Това се дължи на големия брой сделки, реализирани в предходните години и също така на факта, че доста хора все още изчакват с продажбата на земя. Друг проблем е и голямата разпокъсаност в собствеността и наличието на голям брой наследствени имоти, за които част от хората не знаят, че притежават.
-Усиленият пазар в последните години доведе ли до окрупняване на земята в България? Усеща ли някаква полза селското стопанство от тази търговия?
- Не бих казал, че усиленият пазар е довел до окрупняване на земята. Отново отбелязвам факта, че в последните години много инвеститори, несвързани със земеделието, влагат парите си в покупка на земеделска земя, което довежда до разпокъсаност в собствеността. Има инвеститори, които са концентрирали средства в покупка в определени райони, но има и такива, които инвестират в покупката на качествена земя дори и в райони, в които нямат друга собственост.
-Има ли некоректни фирми във вашия бранш и как да ги разпознае човек?
- В последните години все по-малко е информацията за такива фирми, но вероятно има все още такива. Разпознаването става все по-трудно и затова е важно да се контактува с проверени и доказани търговци.
-Ако човек иска да купи или продаде земя, какво трябва да направи? Към кого да се обърне и как да се защити от измами?
- Както казах и преди малко, най-добрата защита от измами е да се търси контакт с доказани и проверени лица в бранша. Всеки от нас има свои близки, приятели или познати, които са реализирали сделки със земеделска земя, хубаво е да се консултираме с тях преди да предприемем крачката за покупка или продажба на земя. Относно какво трябва да се направи – всеки един доказал се търговец ще съдейства на клиентите с подготовка на документи и организиране на сделката. Всеки продавач на имот трябва да има документ, доказващ неговата собственост, както и съпътстващите имота документи, необходими за сделка.
Елена ВЕЛКОВА