През последните 10 години бизнесът със земя, най-вече земеделска, се очерта като една от най-добрите възможности за инвестиция в България. И тъй като земята все пак е ограничен ресурс, а предлагането е по-малко от търсенето, цените трайно растат. Само за последните четири години са се увеличили с 40% и няма изгледи за обратен курс. Може да се ограничи темпът на поскъпване, но не очакваме намаляване на цените, коментират брокери от най-сериозната фирма за търговия със земя в региона. „Минови Груп” е на пазара от над 20 години и опитът, натрупан през това време, е доказал твърдението, че земята си остава най-голямата ценност за българина.
Търсенето е най-голямо в добре развитите в земеделско отношение полски райони с плодородна и качествена земя. За нашия регион това са землищата в Павликенско, Свищовско, Полски Тръмбеш. Голяма част от землищата в Горнооряховска община също попадат в категорията на търсени земеделски земи, особено Поликраище, Крушето, Янтра, по поречието на Янтра и Росица. По тези места търсенето е много силно, защото и конкуренцията между земеделските производители е много голяма. Извън тази група са единствено по-високите села – Стрелец, Горски горен и Горски Долен Тръмбеш. На юг от Горнооряховското землище интересът към земеделската земя пада, за да се засили интересът към имотите за обитаване.
Заради начина, по който беше върната собствеността на земята в България, имотите са много раздробени и средният размер на един имот е около 6 декара. Това много затруднява окрупняването, заради това се наложи практиката за споразумения между арендаторите, обработващи земите в отделните землища. На практика обаче има търсене за всякакви видове парцели и имоти.
Продават най-вече хора във финансово затруднение, особено в последните години, след като кризата удари директно по джоба. Някои са привлечени от атрактивните цени, други искат да освободят пари за други инвестиции.
Купувачите обикновено са земеделски производители или пък фирми, които оперират на пазара със земи. В последно време обаче много частни инвеститори също купуват имоти. С ковид кризата се отприщи истинска вълна от такива инвестиции, тъй като инфлацията и отрицателните лихви на банките изплашиха хората с пари и те търсят къде да ги вложат. А земята е сигурно вложение с бърза капитализация и гарантирана ликвидност.
В зависимост от района и целта за закупуване цената варира от 500 до 10 000 лева за декар. Най-скъпи са имотите, купувани с цел изграждане на соларни и ветрогенераторни паркове. Ветропарковете са най-скъпи, защото там изискванията за местоположение са много специфични. Точно при тях се забелязват рекордни цени за декар. В нашия край най-високи цени пък постигнаха няколко сделки за фотоволтаици.
Пазарът е доста непредвидим и интензивен. Работят предимно утвърдени и доказали се търговци. Чужденци почти липсват или, ако ги има те отдавна са се установили в България и развиват тук земеделски бизнес. Като заключение може да се каже, че в момента и купувачите, и продавачите могат да бъдат сигурни, че правят добра сделка.
Елена ВЕЛКОВА