Национален „мълчалив, но оглушителен” протест са обявили работещите в системата на Спешна помощ в цялата страна. Цяла седмица, точно в 12 часа, линейките ще пускат светлинен и звуков сигнал, където и да се намират, за да алармират за критичното състояние на системата.
В Горнооряховската Спешна помощ в 12 часа има една линейка от общо три. Едната кара пациент към Плевен, а другата към Церова кория. За първи път от 3-4 месеца днес имаме окомплектовани три екипа. Това си е направо чудо и много рядко ни се случва. Това е и най-големият ни проблем – липсата на хора. Затова протестираме – искаме такава политика, която да не гони хората, а да привлича млади специалисти в Спешната помощ, коментира медицинският фелдшер Мариян Марков. Колегите му са толкова обезверени, че дори не искат да говорят за проблемите си и не вярват, че поредният протест ще промени нещо.
Отвратен съм от системата, лаконичен е шефът на филиала в Горна Оряховица д-р Деян Георгиев. Какво друго да кажа, освен че преди 20 години в страната имаше 300 филиала, а сега са 240. Само при нас за две години от 12 лекари сме останали 6, допълва още той.
Парите не са единственото нещо, което може да промени ситуацията. Дори не са най-важното. Хората са настръхнали срещу работещите в Спешна помощ и отношението към нас понякога е нетърпимо. Затова много хора предпочитат по-спокойна работа – било на кабинет, било в детска градина или училище. Парите са същите, а го няма напрежението, обяснява Мариян Марков, който има 27 години в системата, 22 от които в Спешна помощ - Горна Оряховица.
В момента в Спешна помощ – Горна Оряховица работят 48 души. От тях 6 лекари и 4 фелдшери. Пълен е единствено щатът за шофьори. На всички други позиции не стигат хора. Само преди две години лекарите са били 12, но са си тръгнали. Много трудно се правят екипи за трите линейки. Един от лекарите или фелдшерите да се разболее и графиците се сриват.
Мариян Марков е най-младият фелдшер и е на 52 години. Имат колега на 72 г. и ако не е той, графиците съвсем няма да се вържат. В по-малките общини работят само пенсионери. Нещо трябва да се направи, защото по естествен път Спешната помощ ще изчезне. Да привлечеш млади лекари е много трудно, а обучението за фелдшери беше прекратено. Сега го възстановяват като обучават асистент-лекари в Стара Загора. Тях обаче още от скамейката ги вземат в чужбина, защото такива кадри не достигат в цяла Европа. Управляващите трябва да измислят как да мотивират младите специалисти да останат в България и да не бягат от Спешната помощ, настояват работещите в Спешна помощ – Горна Оряховица.