Неделя, 24 Nov 2024
            
Горна Оряховица Култура

Десет млади художници от Горна Оряховица участваха в Международен конкурс за екслибрис

  13.03.2021 12:05
Десет млади художници от Горна Оряховица участваха в Международен конкурс за екслибрис

Сформираният през февруари месец миналата година курс „Екслибрис”, организиран в Художествена Галерия „Недялко Каранешев“, в съзвучие и подкрепа от страна на Община Горна Оряховица, дава своите първи видими резултати, въпреки настоящите условия. В процес на работа 10-ма възпитаника на курса, взеха участие, чрез реализиране на произведения, създадени в класически и съвременни графични техники, подготвяйки се при строго спазване на противоепидемиологичните мерки.

През 2020 г. се проведе ХVІ издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, „Ex Libris – Ex Inventions“. Основен тематичен акцент на събитието е индивидуалната творческа интерпретация на необятния свят на изобретенията, посредством техниките на малката графика. Международният конкурс за екслибрис се организира за поредна година под патронажа и с финансовата подкрепа на Министeрство на културата и Община Русе.

Събитието е разделено в две категории – за участници до 18 години и за творци професионалисти. С този широк възрастов диапазон, Организацията се стреми да обърне вниманието си и към младите творци, събиращи първа опитност и чрез приемственост да се унаследят изящните принципи на този приложен жанр в графичното изкуство.

207 участници от 29 държави (Турция, Русия, Украйна, Япония, Китай, Аржентина, Мексико, Италия, България и др.) изпратиха 318 творби.

Жури на конкурса с Председател проф. д-р Мъгърдич Касапян – преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив (България), и членове: Анна Тихонова (Беларус), Снежана Кезеле (Сърбия), Владо Горески (Северна Македония) и Иван Токаджиев (България), селектираха творбите.

В категорията до 18 години свои творби изпратиха 46 участници – ученици от България, Русия, Китай и др.

Горна Оряховица също се включи с участието на ученици от три от училищата в града ни. На официална церемония по награждаване, провела се при закрити врати в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ гр. Русе, заради настоящата обстановка, през месец ноември с престижни сертификати и каталози от изданието бяха отличени Анелия Михайлова, Десислава Вълева, Елеонора Христова, Ивона Иванова, Йоанна Караиванова, Мария Пишманова, Росица Георгиева и Стефан Христов, представители на ПГЛПИ „Атанас Буров“, Денис Русанов от ПГХТ „Проф. д-р Асен Златаров“, както и Красимира Климентова от СУ „Георги Измирлиев“.

С някои от учениците Деница Иванова-Александрова, която е и уредник на Художествената галерия, работи за поредна година, други са проявили желание да участват за първи път, вдъхновени от резултатите, постигнати в предходното – ХV издание на Международния конкурс за екслибрис. Реализацията на този формат за поредна година е повод за гордост, допълнително подчертан от факта, че заниманията по изобразително изкуство са с редуциран хорариум, като приоритет се отдава, разбира се на специализираните предмети, приор на всяко от училищата.

Изложбата ще остане в малка зала до 22 март, заедно с произведенията от предходната – „Жената – извор на вдъхновение“.

Община Горна Оряховица желае сърдечно още много успехи и вдъхновение на младите творци и благодари за вниманието от страна на организаторите – Регионална библиотека „Любен Каравелов“, гр. Русе!

Екслибрисът е жанр в графичното изкуство, обединяващ както приложни, така и изящни принципи. Той възниква като гравиран или печатен знак, идентифициращ принадлежността на дадена книга на конкретен собственик. Наименованието екслибрис произлиза от латинския израз „еx libris“, което в буквален превод означава „из книгите на…“, в смисъл „от библиотеката на…“ Може да се възприема като своеобразен „етикет“, даващ информация за името и интересите на личността на която е посветен. В миналото се употребява именно с тази цел – залепва се на вътрешната страна на корицата на книга, с което оправдава своя приложен характер. В нашето съвремие обаче, екслибрисната форма придобива самостоятелна роля, чрез т.н. колекционерски екслибрис, който изобщо не служи за обозначаване чия собственост е книгата, а участват в изложби и се отпечатва в графични албуми, попълва също така колекциите на ценители на изкуството. В технологичното си изпълнение, екслибрисът се възползва от цялото многообразие на графичните техники (висок, дълбок, повърхнен печат).

Екслибрисът се характеризира с малки размери, той е част от т.н. малкоформатна графика. Днес обикновено се прави във формат на картинното пространство до 10/ 13 см, докато в миналото, широко биват разпространени размерите 7/ 5 см. Специфични за екслибриса са лаконичност и изящество на рисунъка, изразяване на отношение към отделния човек на когото е посветено произведението, неговите интереси, характерни за него особености.

Основни елементи, присъстващи в екслибрисната творба:

– изписване на текста „ex libris“ или неговите разновидности: „Ex libris“, „Ex Libris“, „EXL“). Този надпис може да бъде заменен и от „ex biblioteka“ („из библиотеката на…“), ex musicis („из нотите или музикалните издания на…“). Екслибрисът може да съдържа изображение или да представя само текст без разрисувани образи;

– надпис с името на собственика (пълни имена или само инициали). Признак на майсторство е умелото вплитане на името на притежателя и текста „ex libris“ в композицията на графичното изображение, като за това съществена, равностойна на рисунката роля играе и избраният шрифт.

– графично изображение, свързано с личността или интересите на собственика или институцията, за която се създава произведението.

 


Ключови думи
екслибрис Художествена галерия "Недялко Каранешев"
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати