Сдружение с нестопанска цел в обществена полза „Местна инициативна група – Горна Оряховица“ бе учредено тази вечер. Учредителите приеха устав и избраха Управителен съвет.
При последното преброяване на населението през 2021 г. стана ясно, че жителите на града са под 30 000 души. Това дава основание на Горна Оряховица да се включи в Програмата за развитие на селските райони. Програмата предоставя възможност за създаване на Местна инициативна група, която да кандидатства за финансиране по подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР).
Работата по създаването на МИГ – Горна Оряховица започна в началото на март с информационни срещи в цялата община. След обществено допитване се изготвя анализ на нуждите на местната общност, въз основа на който ще бъдат определени стратегически приоритети.
ВОМР е многофондов подход, което означава, че МИГ – Горна Оряховица има възможност да кандидатства пред няколко министерства – на земеделието, на регионалното развитие, на образованието, на здравеопазването. Водещо е Министерството на земеделието. Ще има голяма конкуренция. Пари ще има за около 100 МИГ-а в България, а кандидатите вероятно ще са поне 130. Ние сме в нетолкова добра позиция, тъй като се дават точки за МИГ-ове с история – действащи от 2 програмни периода, както и за екип, работил досега в МИГ. За всичко друго ще се справим и може би ще сме с една точка пред другите, затова вашата активност е от изключително значение. На база на вашите анкети ще се напише самата стратегия и ще се подадат програмите, които ви интересуват. Всеки един от вас – дали от бизнеса, дали като физическо лице, е посочил какво е важно за него за населеното място, от което идва и за какво би кандидатствал, разясни зам.-кметът Даниел Божанков. Божанков е в основата на създаването на МИГ – Горна Оряховица.
Между обявяването на Устава на сдружението и днешното учредяване бяха направени и взети предвид някои промени. Те касаят основно финансирането на МИГ, каквото от държавата няма осигурено. Единствено Общината може да предоставя заеми, но целта на МИГ – Горна Оряховица е да не се стига дотам. Затова в устава в частта му източници на финансиране, освен членския внос, завещания, дарения и др. под., посочени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са добавени подробно всички финансирания, свързани с европейските програми и най-вече тези по Стратегическия план за развитие, допълващото финансиране по програмите „Образование“, „Развитие на човешките ресурси“, „Конкурентоспособност“ и „Околна среда“. Добавени са и възможности за финансиране на МИГ от други програми, които не са обект на стратегията. Казано по-просто – МИГ – Горна Оряховица ще може да кандидатства по всички програми и проекти в България и не само.
Учредителното събрание взе решение Управителният съвет на МИГ – Горна Оряховица да е петчленен. В ръководния орган влязоха Даниел Божанков, земеделските производители Марияна Николова и Петър Балабанов, председателят на СКО „Камъка“ Иван Сираков и председателят на НЧ „Христо Козлев 1883“ в Долна Оряховица Румен Талев. Не бяха приети предложения в УС да има представители и на други населени места, освен Горна Оряховица и Долна Оряховица.
Учредителното събрание взе решение и за размера на членския внос в сдружението. За физически лица той ще е 10 лв. годишно, за юридически – 20 лв. годишно, а за представителите на публичния сектор – в случая Община Горна Оряховица – 500 лв. годишно.
Очаква се стратегията, с която МИГ – Горна Оряховица ще кандидатства по подхода ВОМР, да бъде изготвена до средата на май. Максималният й бюджет може да достигне до 10 милиона лева. Едно проектно предложение пък може да получи финансиране до 200 000 евро.
Биляна МИЛЧЕВА