До края на седмицата се приемат оферти за изпълнител на обявената обществена поръчка за подмяната на стари отоплителни уреди с екологични алтернативи в община Горна Оряховица. Офертите ще бъдат отворени на 7 април. Ако няма обжалване и процедурата върви нормално, одобрените могат да очакват в рамките на лятото да започне подмяната на уредите.
Това информира днес Ваня Димитрова - ръководител на проекта „За по-чист въздух в община Горна Оряховица чрез подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с екологични алтернативи“. Димитрова и екипът по проекта, Илиян Илиев – представител на ОП „Околна среда“, и кметът Николай Рашков представиха свършеното дотук и начертаха основните дейности, които предстоят.
Проектът е един от най-важните, които Община Горна Оряховица реализира през последните години. Той е насочен както към околната среда, така и към здравето и качеството на живот на жителите на община Горна Оряховица. Общата цел е подобряване на качеството на въздуха в общината чрез намаляване на емисиите на фини прахови частици от битово отопление. Проектът е в съответствие с актуализирана програма за управление и подобряване на качеството на въздуха в Горнооряховско за 2021 – 2025 г. Реализира се по процедура „За по-чист въздух“, финансирана чрез програма „Околна среда“ 2021 – 2027. Стартира на 7 май 2024 г., срокът за приключване е 7 май 2029 г.
Общата стойност на проекта е 19 118 848 лв., от които 16 251 020 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 2 867 827 лв. национално съфинансиране.
Проектът приоритетно е насочен към граждани, които се отопляват на дърва и въглища, в цялата община. Обхванати са всички 14 населени места. Допустими за финансиране са термо помпи въздух – въздух и въздух – вода, климатици клас А++, уреди на пелети и фотоволтаични системи за собствено потребление. С реализацията на проекта се очаква значително намаляване на замърсяването с фини прахови частици през отоплителния сезон, повишаване качеството на атмосферния въздух, което ще се усети във всички населени места в общината, намаляване честота и тежестта на респираторни и сърдечно-съдови заболявания, особено при уязвими групи като деца, възрастни и хора с хронични заболявания, облекчаване на здравната система чрез намаляване на случаите, свързани с мръсен въздух, по-добро физическо и психическо здраве, по-качествен начин на живот и създаване на по-здравословна среда за живот и отдих и подобряване имиджа на общината като място, в което се инвестира в бъдещето устойчиво развитие, обясни Ваня Димитрова.
През октомври 2024 г. бяха разработени вътрешни правила и процедури за набиране на заявления от желаещи да сменят старите си печки, през ноември 2024 г. беше открит офис за прием на заявления, назначен технически сътрудник, открити телефонна линия и имейл за консултации. На 18 декември 2024 г. стартира приемът на предварителни заявки, а през януари 2025 г. започнаха и техническите огледи, консултации и класиране на кандидатите.
Към момента 2024 са подадените предварителни заявления, по прогнози и след анкетно проучване сред жителите на общината, интерес е проявен от 1876 домакинства, което означава, че към момента имаме 148 резервни заявки. Направени са повече от 460 огледа на място, проведени са над 700 консултации по телефона, издадени са 453 протокола за пригодност и вече има напълно оформени 227 заявления с пълни досиета, готови за подписване на договор. Изградена е електронна и хартиена архивна система на проекта, отчете ръководителят му.
Предстои избор на изпълнител на обществената поръчка за демонтаж на старите отоплителни уреди, както и избор на изпълнител за монтаж на новите уреди. Прогнозирани са съответните количества уреди – 5373 климатика, 87 термо помпи вода – въздух, 138 отоплителни устройства на пелети и 478 стоманени панелни радиатори. Предстои също подписване на договори с одобрените домакинства, организация и монтаж на уредите. Междувременно информационната кампания продължава в цялата община. Финалната дейност е отчитане на екологичните и здравни ефекти от подмяната на уредите.
Биляна МИЛЧЕВА