Понеделник, 31 Мар 2025
            
Елена Общество

Какво да правим, за да намалим количеството битови отпадъци

  23.03.2025 17:11
Какво да правим, за да намалим количеството битови отпадъци

От 2026 г. всички общини в Република България трябва да преминат към нов начин за определяне на такса битови отпадъци. Това ще става на база количества на генерирани такива, а не като промил от данъчната оценка на имота, както е в момента.

Такса смет ще бъде определена според количеството отпадъци, измерени в броя на необходимите торби или съдове, или на база броя на хората в имота. Това предвижда нова наредба за изготвяне на план-сметка на общините за необходимите разходи за поддържане на чистотата и за начините за изчисляване на такса битови отпадъци.

Информирането на гражданите и фирмите за начините за намаляване на количеството на сметта може да бъде от полза при преминаването към новите основи. Важно е да се знае, че изразходваните средства за дейностите по чистота са пряко свързани с количеството депонирани отпадъци.

Кръговата икономика е модел на производство и потребление, ограничаващ до минимум сметта. Той носи ползи за околната среда, икономиката и всички нас.

Би било полезно да знаем значението на трите „R“, на които е основан моделът.

REDUCE - това означава намаляване потреблението на всичко, което използваме, най-вече употребата на суровини и продукти, които не могат да бъдат заменени (невъзобновяеми), както и на тези, които не могат да се разложат (не-биоразградими).

Това, което трябва да направим е сериозно да намалим вещите, продуктите, които употребяваме. Те могат да бъдат заменени с повторно използваеми или възобновяеми. Кажете НЕ на пластмасовите пазарски чанти, PVC, пластмасови чаши и подноси, на всички продукти, които са направени от повече от 90% пластмаса.

RE-USE – второто „R“ в опазването на околната среда.

Повторното или многократно използване ще намали въздействието ни върху околната среда. Ето и няколко идеи за това какво да направим с вещи, които са годни за употреба, но ние не желаем да ги използваме: да ги подарим или продадем на някого, който има нужда от тях, да ги дарим на благотворителни организации или да ги рециклираме/предадем на определено за целта място.

RECYCLE - да предаваме за рециклиране всичко, което може да се използва като суровина (хартия, пластмаса, метал, стъкло, домакински текстил, дрехи).

В град Елена има обособени 26 станции за разделно събиране на отпадъци от опаковки, пластмаса, стъкло и метал. В селата Майско, Константин, Беброво също има разположени цветни контейнери и е предоставена възможността на гражданите да предават разделно.

В жълтия контейнер се изхвърлят опаковки от хартия, пластмаса и метали.

Хартия: кашони (велпапе), картон, картонени кутии (от прах за пране, хранителни продукти, лекарства, обувки, дрехи и др.), овoцелови табла (кори за яйца), опаковъчна хартия за пликове, пакетиране и обвиване. Преди да изхвърлите хартиените опаковки, изпразнете съдържанието им и ги сгънете максимално с цел намаляване на обема им.

Пластмаса: фолио, кутии от козметични и хранителни продукти, кофички от кисело мляко, пластмасови бутилки от напитки, бутилки и туби от миещи и почистващи препарати, флакони и туби от шампоани, балсами и други козметични продукти, найлонови пликове и торбички, тарелки от хранителни продукти, пластмасови капачки. Преди да изхвърлите пластмасовите опаковки, изпразнете съдържанието им и ги изплакнете, смачкайте ги с цел намаляване на обема.

Метали: кенове от напитки, консервни кутии, метални спрей-флакони от дезодоранти и други козметични продукти, метално фолио, метални капачки от буркани и шишета. Преди да изхвърлите металните опаковки, изпразнете съдържанието им и ги изплакнете, смачкайте кеновете с цел намаляване на обема.

В зеления контейнер се изхвърлят отпадъци от стъкло.

Стъкло: Буркани от консервирани и детски храни, бутилки от алкохолни и безалкохолни напитки, шишета и флакони от козметични продукти.

Контейнер за събиране на текстилни отпадъци (облекло, обувки, чанти, хавлиени кърпи, пердета, завеси и други подобни изделия) има в близост до Детска градина „Радост“, посока кв. „Север“.

Добра практика за намаляване на количествата отпадъци, които се изхвърлят от домакинствата, е компостирането. Голяма част от отпадъците, генерирани от домовете, се състоят от органични и биоразградими материали, като стари плодове и зеленчуци и техните обелки, черупки от яйца, утайки от кафе и чай, листа, цветя, окосена трева и други.

Компостирането в домакинството може да се извърши в специален съд – компостер, или компостиране в купчина. При компостирането на биоразградими отпадъци значително се намалява теглото на битовите отпадъци, изхвърлени в общите съдове, затова е много важно да го практикуваме.

Община Елена продължава информационната кампания, целяща повишаване на съзнанието на широк кръг от населението за важността от опазване ресурсите и за възможни мерки за предотвратяване образуването на отпадъци.

По-малкото смет означава по-ниска такса за битови отпадъци. Вярваме, че можем да го постигнем в кратки срокове!


Ключови думи
Нов вид такса за битови отпадъци Начини за намаляване на количеството на сметта
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати