Точно 100 г. от откриването на Летището в Горна Оряховица се навършват на 29 март 2025 г. Макар да съществуват и други хипотези за точната дата – като 1916 г., когато край града се разбива германски военен цепелин или 1919 г., когато в дните на националната железничарска стачка за първи път гражданската авиация изпълнява пощенска служба, не тя е най-важната. По-същественото е, че с това летище са свързани огромни надежди за икономическото развитие на региона. А към днешна дата концесионерът сякаш нищо не прави за бъдещето му.
Летището представлява призрачна гледка, не обслужва търговски полети, рядко може да се видят летателни машини, всичко е напълно замряло, са наблюденията и на Димитър Николов, който през всичките си досегашни и в настоящия си мандат като народен представител не престава да е ангажиран с темата.
Сегашният транспортен министър Гроздан Караджов е поредният, когото Николов пита в какъв обем са изпълнени инвестиционните ангажименти на концесионера и съществуват ли предпоставки да бъде прекратен концесионният договор за управление на горнооряховското летище.
Припомняме, че от 2016 г. то е отдадено на концесия за срок от 35 г. на „Гражданско летище Горна Оряховица” ЕАД.
Утвърдената от Министерството на транспорта инвестиционна програма за „Гражданско летище Горна Оряховица” ЕАД за 2024 г. е в размер на 13 300 000 лв. без ДДС. Най-голям дял - 10 млн. лв., са предвидени за изграждане и удължаването на пистата за излитане и кацане. При честите ми посещения в района не съм останал с впечатление, че се работи по полосата, обяснява Николов.
Иначе концесионерът бе предвидил посочените 13,3 млн. лв. да бъдат разходвани в 4 направления – за изграждане на периметров път на летището, за изграждане на нова аеронавигационна светлинна система, за купуване, доставка, инсталиране и обучение на системи и съоръжения за авиационна сигурност и за удължаване на пистата за излитане и кацане. Когато бъде удължена, Летището в Горна Оряховица ще стане третото в страната с 3-километрова писта за излитане и кацане редом с тези в София и Бургас.
Случаят с прелетелия над Летище София дрон пък поставя въпроса доколко гарантирана е сигурността на горнооряховското летище. Тя бе коментирана и на среща между Гроздан Караджов и представителите на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица, РВД и ГД ГВА. В разумни срокове ще бъдат проучени различни технологични варианти, които да са ефективни, но и да не оказват негативно въздействие върху съществуващите системи на летищата, стана ясно на срещата.
„Съвместно с експертите на РВД и ГД ГВА трябва да се намери подходяща технология, която е в разумни икономически рамки и е съобразена с особеностите на всяко едно летище. Решенията трябва да залегнат в инвестиционните планове на компаниите“, подчерта Гроздан Караджов. Приложими ли са тези препоръки към горнооряховското летище на този етап не е ясно. Най-малкото защото цената на адекватна за аеропорт антидрон система тръгва от 500 хил. лв. и може да стигне до 2-3 млн. лв.
С удължаването на пистата ще се увеличат видовете самолети, които ще могат да се обслужват на Летището, но това едва ли ще е достатъчно за съживяването му. Затова усилия концентрира и кметът на Горна Оряховица Николай Рашков, който през септември 2024 г. получи от Общинския съвет мандат да преговаря с други общини и фирми за създаване на сдружение за развитие на Летище Горна Оряховица. Идеята е да се обединят местна власт и бизнес, за да подкрепят развитието на региона по примера на подобни сдружения в Бургаска и Пловдивска области, а главната цел – горнооряховското летище да стане северната „врата“ на България.
Варианти ще бъдат обсъждани и на предстояща среща между Гроздан Караджов и всички ангажирани страни, която Димитър Николов и колегата му от Великотърновския избирателен район проф. Костадин Ангелов ще свикат в спешен порядък. Преди това се очаква писменият отговор на министър Караджов, от който да стане ясно какви са вижданията му като принципал за бъдещето на горнооряховското летище.
Биляна МИЛЧЕВА