Учениците от 7 и 10 клас на СУ „Вичо Грънчаров” и психологът Весислава Божанова обсъждаха формите на насилие в киберпространството и начините за предпазване и защита.
Дискусията „Не на кибернасилието” се организира със съдействието на „Зонта клуб Велико Търново” и е част от инициативите, посветени на кампанията на международната дамска организация срещу насилието.
Срещата в училище започна с видео, което ясно показва какво представлява кибернасилието. Преди да започне филма децата от класа бяха разделени на четири групи, всяка от които отговаря на някой от персонажите във видеото. Учениците трябваше да проследят какви емоции и чувства имат техните герои. Ролите бяха на Момичето, което става жертва на кибернасилие; Момчето, което също става жертва на кибернасилие; Насилник/киберпрестъпник; Родители - техният персонаж реално не присъства в сюжета, но се проведе дискусия в края на срещата какви е възможно да са те.
След приключване на филма всяка група сподели чувствата, които са изпитвали техните герои и заедно с психолога младежите обсъдиха възможните причини, които са довели до избора на конкретното поведение.
Имаше и дискусия за това дали може да се каже, че едни деца са повече податливи на злонамерено влияние, а други по-малко.
Водени от психолога учениците разграничиха възможните форми на кибернасилие – изразяващо се в киберпреследване, кибертормоз и насилствена порнография.
Весислава Божанова представи от психологическа гледна точка ролите на жертва, насилник и спасител, през Триъгълника на Карпман. Обсъдиха тази тема и чрез други примери от ежедневието.
Срещата приключи с кратко видео, което учи как да се разпознават фалшивите профили в социалните мрежи.
Би било хубаво, ако има възможност в училище, децата да гледат българския филм „Киберпрестъпност”. Филмът е по действителен случай и разглежда темите за онлайн комуникацията и изнудването през съвременните платформи, препоръча Весислава Божанова.