Няколко поколения „ломоносовци“ се събраха днес, за да посрещнат заедно 65-а годишнина на горнооряховската гимназия. Бивши и настоящи възпитаници на ПГЕЕ „М. В. Ломоносов“, или Електрото, както е наричано от всички учебното заведение, дойдоха, за да покажат, че носят усещането за принадлежност към една общност, дала на града, региона, страната стотици професионалисти и стойностни хора.
Честта първи да поздравят за годишнината имаха хандбалистите на ПГЕЕ и това не е случайно – в този спорт Електрото е записало исторически успехи. Най-новият е от Бахрейн, откъдето тимът на гимназията се завърна преди броени дни. Там хандбалистите участваха в Международна гимназиада и се класираха на престижното четвърто място. Него добавиха към републиканската титла от 1999 г., изпратила ги на Световното ученическо първенство във Франция през 2000 г., към първото място на Ученическите игри 2016/ 2017 г., което им даде право да заминат за Световното ученическо първенство в Доха, Катар и към републиканската титла от 2019 г., която изпрати отбора отново на Световни ученически игри, този път в Белград, Сърбия. Честит празник, обърнаха се хандбалистите към своите съученици, учители, гости, приятели на гимназията.
За да споделят емоцията за годишнината, в НЧ „Напредък 1869“ дойдоха кметът на Горна Оряховица Николай Рашков, който е възпитаник на ПГЕЕ, и заместниците му Петя Иванова и Даниел Божанков – също възпитаник на Електрото, началникът на Регионалното управление на образованието във Велико Търново инж. Розалия Личева, д-р Юлиан Петков – председател на синдикат „Образование“ при КТ „Подкрепа“, Дешка Мандикова – областен председател на Синдикалния регионален съюз „Подкрепа“ – Велико Търново, проф. Ангел Анчев и Гергана Миронова от Технически университет – Габрово, председателят на Обществения съвет към гимназията Даниел Хаджидимитров и др.
За началото на днешната ПГЕЕ „М. В. Ломоносов“ припомни в празничното си слово директорът й инж. Милена Димитрова. Инж. Димитрова припомни и голяма част от успехите, постигнати през годините и даващи правото на „ломоносовци“ гордо да се наричат така. Предлагаме качествено образование на европейско ниво. Заслуга за това имат всички педагогически кадри, а специалностите, по които подготвяме, намират приложение във всички сфери на икономическия живот. Нашите усилия са насочени към непрекъснатото подобряване на качеството на обучение с иновативни форми, позволяващи на ученици и родители да имат активна роля в живота на училището. Нашият път е стремеж към съвършенство, което е превърнато в педагогическа кауза, сподели инж. Димитрова.
За годините си в ПГЕЕ си припомни и кметът Николай Рашков. Той нарече училището легенда и допълни, че Електротото подготвя не само за професията, но и за живота.
Поздравления за годишнината поднесе и инж. Розалия Личева. ПГЕЕ е притегателен образователен център за учениците от Горна Оряховица, областта и региона. Годишнината е повод за професионално самочувствие и заслужена гордост. Бъдете все така отдадени на благородната си мисия, обърна се към учителите инж. Личева. Превърнете се във високо квалифицирани специалисти, живейте с вдъхновение и жажда за знания, пожела на учениците началникът на РУО.
Преди 35 г. проф. Ангел Анчев от габровския Технически университет е учил в ПГЕЕ. Професорът поднесе поздравителен адрес от името на академичното ръководство и ректора на ТУ. Всяка годишнина означава опит, история и традиции, пише проф. д-р инж. Илия Железаров.
Вълнението си дори не опита да скрие Андрей Андреев, който започва обучението си в първия випуск на ПГЕЕ през 1959 г. и завършва през 1964 г. Чрез него към празнуващите се обърна и Кина Маркова – бивш директор на днешната професионална гимназия. Специален гост бе и внукът на основателя на ПГЕЕ и пръв неин директор инж. Марко Генчев – Милен Генчев. Пожелавам ви да се развивате, каза Милен Генчев. Поздрави имаше още от д-р Юлиан Петков и от инж. Константин Константинов – бивш директор на гимназията.
Церемонията за годишнината продължи с концерт с участието на балет „Калина“ с художествен ръководител Калинка Генова, китаристите Чавдар Иванов, Александър Тихолов и Андриян Георгиев и техния преподавател в школата на НЧ „Напредък 1869“ Милко Тодоров, безапелационната Кристина Енчева, балет „Грация“ с ръководител Соня Георгиева, акробатите от клуб „Иван Стойчев“, ФК „Сидер войвода“ към НЧ „Братя Грънчарови 2002“ с ръководител Иван Иванов.