В деня на големия християнски празник Архангеловден – 8 ноември, в Шилковци бе осветена едноименната икона на фасадата на храма, намиращ се в центъра на селото.
Църквата „Архангел Михаил“ е построена през далечната 1847 г., за което разбираме от издялана каменна плоча, вградена в южната стена над вратата на олтара. През 1903 г. е достроен притворът. Западно от нея се извисява внушителна камбанария, дело на Енчо Грозев от Тревненско, който изгражда и храма в с. Илаков рът.
Църквата е осветена от Доростоло-Червенския митрополит Григорий. Представлява еднокорабна базилика без кубе, подът е на две нива със сводести врати и прозорци. Няма сведения кои са били първите ѝ предстоятели и кой е бил майсторът строител.
От 2019 г. по инициатива на новото църковно настоятелство започва активна подготовка и организация за възстановяването на храма. То е в състав: отец Милен Петров, след кончината му, заместен от отец Атанас Иванов, Стефан Георгиев, Станимир Денчев, Стоян Стоянов, Стоян Стоянов – „Стима“ ООД, Георги Паскалев, Йордан Михов, Веселин Узунов.
Настоятелството още в началото си поставя няколко основни задачи за осъществяване – възстановяването на очертанието на външните зидове, преизграждането на притвора, облагородяването на околното пространство около паметника на загиналите във войните от 1885 до 1945 г., направата на ограда и стълбище на камбанарията.
Предвижда се преизграденият притвор да се оформи като музей и параклис и да се постави иконата на патрона Св. Архангел Михаил, която е дело на Стела Василева и Митко Димитров.
В началото на 2021 г. е изработен и дарен проект от архитект Николай Георгиев и проектантите Стела Кирова и Тихомир Кузманов. Външната дограма на притвора е изработена и монтирана безвъзмездно от арх. Николай Георгиев. Средствата и монтажните дейности на храма са дарение от Стоян Стоянов и неговата фирма „Стима“ ООД. Активното участие в реставрацията вземат каменоделците Евгени, Венци, Иван и Пламен, строителите – Станислав, Христо, Даниел, Димитър, Михаил, Малчо, Пламен и много други.
При извършването на ремонта е открит каменен надпис, датиращ от 1848, с имената на архимандрит Иларион, схимонах Неофит, монах Рафаил и основни ктитори – Стоян, Костадин, Бою, Стайку, Георги, Добри, Мартин и Никола.
Благодарение на родолюбивата инициатива на настоятелството надписът е запазен и монтиран, а иконата на св. Архангел Михаил – осветена.
От църковното настоятелство са си поставили за цел музеят, параклисът и камбанарията да бъдат изцяло завършени до празника Архангеловден през следващата година.