Четвъртък, 21 Nov 2024
            
Други Лясковец

Кулинарният фестивал „Пъстра трапеза“ събра десетки майстори в Джулюница

  31.08.2024 18:29
Кулинарният фестивал „Пъстра трапеза“ събра десетки майстори в Джулюница

За четиринадесети път Джулюница бе домакин на фестивала ``Пъстра трапеза``. Старт дадоха организаторите в лицето на кмета на Община Лясковец Васил Христов, председателят на местното читалище „Пробуждане-1896” Екатерина Москова, главният журиращ и създател на националната изложба „Пъстра трапеза“ шеф Пеньо Иванов. Да уважат празника на гости в Джулюница бяха и народният представител Димитър Николов, председателят на Общински съвет Лясковец Сергей Добрев, заместник-кметовете на Общината Емилия Жилиева и инж. Деница Коева, както и секретарят Емилия Иванова, общинските съветници Румен Стойков, д-р Ивелина Гецова, Веселин Гърбатилов, Янко Янков.

Фестът отново събра жители, гости и участници кулинари и самодейци в централния парк на село Джулюница, където бяха разпънати шатрите на участниците. Те представиха десетки ястия – местни специалитети и разнообразни кулинарни творения по съвременни и автентични рецепти, типични за региона.

Дванадесет щанда бяха разпънати, като три от тях представиха домакините. Заедно с общ щанд в надпреварата се включиха кулинари от местното читалище „Пробуждане-1896“ и училище „П. Р. Славейков“. Щанд с бабини ястия показаха и готвачите от пенсионерския клуб „Златна есен“ в селото, както и щанд на Адвентистката църква, пълен с вегетариански и вегански храни.

Гостуващи трапези имаше от Козаревец – сборен отбор от читалище „Земеделец-1899“ и пенсионерски клуб „Здравец“, от пенсионерския клуб на Драгижево „Вяра“, от клуб „Мазневска чешмичка“ - гр. Лясковец, от клуба на инвалида в Стражица, от читалището на Горски Сеновец, от каспичанското село Кюлевча, от димитровградското Сталево и от село Осмар, община Велики Преслав. По традиция в рамките на фестивала специално място бе отредено и на карвинг майсторите Божидар Димитров, Димитричка Янкушева и Ивелина Желева.

От години в рамките на фестивала се провежда и конкурс за най-вкусната лютеница, направена по домашна рецепта. Тази година честта да сварят лютеница на място се падна на три дами от пенсионерския клуб в село Драгижево. Йорданка Балашева, Недялка Хрелева и Златка Василева пуснаха в тавата нужните зеленчуци и подправки и приготвиха 20 кг от вкусотията, която след като махнаха от огъня, намазаха на 300 филийки за всички гладни гости на фестивала.

Посетителите на четиринадесетата национална кулинарна изложба „Пъстра трапеза на гости в село Джулюница“ похапнаха и кокоша чорба и зрял боб, сготвени по джулюнски от Йорданка Бонева и Красимира Рибагина. Техните ястия вряха до обяд в големи казани и имаше по черпак за всеки желаещ да опита.

Двама смелчаци - Анета Недялкова и Йордан Киров участваха в игра, запазена марка на фестивала, а именно - надяждане с люти джулюнски шипки. Киров излезе от надпреварата налютен, но по-бърз и по-издръжлив, с двойно повече изядени шипки. Своята рецепта за шкембе чорба представи на вниманието на журито и една гостенка от Севлиево - Диана Атанасова, а после и нейната традиционна гозба свърши за нула време.

И докато казани и тави къкреха на огъня, течеше конкурсът за избор на най-добра лютеница, както и надпреварата за най-вкусни гозби, изложени на щандовете. Председателят на Фондация „Пазител на традицията – Пазителите“ шеф Пеньо Иванов беше за поредна година главният журиращ. Заедно с Мариета Недкова – председател на А.Р.И.З.7 и Божидар Димитров от Асоциацията на карвингистите в България, те дегустираха над 200 кулинарни творения. До обяд тежката задача на оценяващите приключи и бяха определени победителите.

Награди имаше за автентична рецепта, за оригинална рецепта, за най-добър вкус на основно ястие, за най-вкусен десерт по стара рецепта, за най-добра етно визия на експозиция, както и приз „Баш майстор на фестивала“ и Специална награда от родителите на Котоошу за цялостно представяне. Наградата за ястие по автентична рецепта грабна „Сиктир манджа“, сготвена от гостите от Кюлевча. Най-оригинална рецепта „Тиквеник с чубрица“ показаха дамите от пенсионерския клуб в Джулюница, а най-вкусни ястия и най-много на брой представиха козаревчани и те взеха наградата в категория „Вкус“.

Най-вкусен се оказа десертът на гостите от село Осмар „Баница със смокини“, приготвена по стара рецепта. Красиво подредения етно щанд на домакините от читалището и училището в село Джулюница заслужи наградата в тази категория. Овациите на журито тази година са и за щанда с веганска храна, състоящ се от 25 ястия, които спечелиха приза „Баш майстор на фестивала“. Специалната награда на Котоошу заслужи за цялостно представяне кулинарният тим на Козаревец, явил се за надпреварата с общо 37 блюда.

Още седем поощрителни награди бяха раздадени за труда, старанието и любовта към българските традиции на кулинари от отборите на село Сталево, Драгижево, Лясковец, Горски Сеновец, от клуба на инвалида в Стражица и от читалищата на Кюлевча и Осмар. При поощренията наградите бяха за автентична гозба, за сладко творчество, за мезе, за регионални рецепти, за постни ястия, за идейно представяне и по преценка на журито - за пръв път имаше и отличие за шеговито ястие – „Супа пръцуца“.

Пламен Караджов, Стела Петлянкова и Женя Жан пък си казаха думата при избирането на най-добра от домашните лютеници. Общо 35 бурканчета на майсторки на българското ястие се включиха в съревнованието. Първенец е Дафинка Игнатова от Козаревец и в следващото издание на празника ще трябва да я свари на място. На второ и трето място комисията подреди лютениците на Мария Стоева от Лясковец и на Росица Петрова от Кюлевча.

С поощрителни награди си тръгнаха лясковчанката Зоя Милушева и две дами от селото домакин – Ива Цанева и Румяна Добрева, направили също много вкусни лютеници.

Посетителите на четиринадесетата национална кулинарна изложба „Пъстра трапеза на гости в село Джулюница“ имаха възможност да се насладят на музикални изпълнения и да се хванат на хорото. Гост-изпълнители на феста бяха две млади изпълнителки - Преслава Георгиева и само 9-годишната певица от Павликени Румена Кънчева. Те зарадваха публиката с нашите звучни песни, а докато се виеха около шадравана българските хора, децата похапваха вкусна торта, подарък за малчуганите от Сладкарска къща „Йо-виг“, село Бряговица.

Награждаването с грамоти, сувенири и предметни награди беше в края на празника, като победителите си ги получиха от заместник-кмета на Общината Емилия Жилиева и от председателите на журито. На финала на най-голямото лятно събитие в Джулюница организатори, жури, участници и гости си пожелаха още много успешни издания да има този пъстър и чисто български фестивал, а оценяващите и карвинг-майсторите получиха благодарности, подаръци и както повелява традицията, си тръгнаха закичени с венци от люта джулюнска шипка.


Ключови думи
Пъстра трапеза Джулюница