„Зелен паметник” ще увековечи паметта за жертвите на комунистическия режим от Велико Търново и региона. Предложението за това е внесено днес до кмета на община Велико Търново инж. Даниел Панов от председателя на комитет „Ген. Сава Муткуров” Венелин Иванов.
С подкрепата на група съмишленици сме си поставили за цел да бъде облагородено мястото около кръста в парк „Дружба” във Велико Търново, издигнат в памет на избитите след 9 септември 1944 година и екзекутираните на това място от Народния съд българи. В изпълнение на тази цел имаме намерение да озеленим пространството и да оформим своеобразен „Зелен паметник” за стотиците жертви на престъпния комунистически режим от Велико Търново и региона, пише в предложението.
Проектът е изготвен безвъзмездно от ландшафтен архитект Вълкана Тарапанова – Русева, а изпълнител ще е фирма „Флори – Н”, която е специализирана в областта на парковото озеленяване.
Проектът ще се реализира поетапно. Предвиждаме първият етап да се осъществи през есента на 2024 година и да обхваща озеленяване на пространството около кръста. На по-късен етап, надяваме се с подкрепата на Община Велико Търново, сме планирали изграждане на алея с паркова мебел и озеленяване, която е проектирана да свърже парк „Дружба” с улица „Козлодуй” . По този начин ще бъде осигурена още една възможност за достъп на гражданите до парка, каквато в момента липсва, посочва Иванов.
Идеята на съмишлениците от комитет „Ген. Сава Муткуров” да бъде увековечена паметта на жертвите на комунистическия режим не е нова. Преди две години от комитета излязоха с предложение със собствени средства, набрани от дарения на съпричастни с каузата хора и организации, да бъде изграден мемориал в района на съществуващия кръст на старите гробища – парк „Дружба” – на мястото, където са били избивани хора от Велико Търново и региона. Впоследствие обаче е взето решение бетонните конструкции да бъдат заменени с красиво парково озеленяване. Нека върху кръвта им да пада цвят от красиви дървета, а да не тежи бетон, пояснява Венелин Иванов.
Той припомня, че стотици са убитите без съд и присъда, безследно изчезнали, осъдените на смърт от Народния съд, изселвани, въдворявани в трудови лагери, лишавани от имущество, от право на препитание, на обучение и репресирани наши съграждани. Те са от най-различни съсловия – кметове, адвокати, висши военни, свещеници, служители, предприемачи, търговци, интелектуалци, учители, лекари, хора на изкуството, работници. Много от тях са се сражавали във войните за национално обединение и са служили на обществото дълги години. Награждавани са с отличия и ордени. Били са лидери в обществения живот, дарители, спомоществователи на сиропиталища, старчески домове, болници и училища. Били са регенти, министри, кметове, депутати, командири на армии и гарнизони, пощенски служители, директори… Сред тях са кметовете Димитър Раев и Тодор Фъртунов, висши военни, министри и регенти, като ген. Никола Михов, ген.- лейт. Атанас Стефанов, о.з. ген. м-р Рашко Атанасов, полк. Богдан Велизаров, ген. Никола Недев, медикът д-р Трейман, художниците Борис Денев и Александър Добринов, известни адвокати, фармацевти и др.
Повечето от тези хора са незаслужено забравени, въпреки че са достойни и смели личности, допълва Иванов. Той не крие възмущението си и от това, че беше спряна процедурата по възстановяването на паметника на Първи пехотен Софийски и Шести пехотен Търновски на Н.В цар Фердинанд полк, в чийто състав влизат 17-а Търновска пеша дружина, 18-а Габровска пеша дружина и 21-ва Еленска пеша дружина. Те се сражават смело при превземането на Тутраканската крепост в Добруджа през 1917 година и полкът е прехвърлен от Македония. Недопустимо е героите от Първата световна война, които са проливали кръвта си за защита на националните интереси, да бъдат осъждани на забвение от проруски ориентирани сили в страната ни, категоричен е председателят на комитет „Сава Муткуров".