През следващия мандат Горна Оряховица ще добави към новата си визия повече икономическа мощ и по-добра инфраструктура, казва инж. Добромир Добрев в началото на предизборната кампания.
Добромир Добрев ще опита да спечели четвърти кметски мандат в община Горна Оряховица и влиза като фаворит в предизборната надпревара. Изборите по правило са около рождения му ден на 27 октомври и това вероятно му носи късмет. Първият си мандат инж. Добрев спечели през 2011 г., когато тъкмо беше навършил 35 години. Този път ще отпразнува 47 години два дни преди отново да застанем пред урните.
-Зад гърба си вече имате три мандата като кмет, а преди това и един като зам. кмет. Има ли нещо характерно за всеки един от трите мандата? С какво ги помните?
-Наистина всеки мандат си има своя специфика и спомените са доста различни. Първият беше подготвителен. Тогава основното беше да се стикова екип и да се изготви стратегия за работата ни в следващите години. Разработвахме и нашата визия за Горна Оряховица.
През втория мандат нещата започнаха да се случват и направихме първите стъпки, за да реализираме нашето виждане за развитие на общината. Виждаше се напредък и очаквахме третият мандат да бъде рязък скок напред.
Вместо това се получи така, че именно третият беше най-труден. Започна със здравна криза заради пандемията от ковид, после я последва икономическата криза, дойде и кризата заради войната в Украйна, а към тези световни проблеми ние в България си добавихме и парламентарна криза.
-Коя от всички тези кризи, развихрили се през последния мандат, се отрази най-тежко на местното управление?
-Родната политическа криза. Две години парламентарно безвремие и липса на стабилна държавна власт станаха причина общините да мислят за своето финансово оцеляване, а не за развитие. Само фактът, че Бюджет 2023 се приема през септември, е показателен. Какво можеш да планираш и какви големи неща да свършиш, като две трети от годината са минали без основен документ като бюджета?!
-След повече от 15 години във властта, не сте ли уморен? Какво ви дава енергия да се борите за четвърти мандат?
-Понякога има умора, но не от работата, а от тези неща, които не зависят от нас, но които са определящи - като казаните по-горе. Но имам хора до себе си, които ми дават куража да продължа. Част от енергията си дължа на екипа. Ако бях почувствал умора у тях, може би и аз щях да се отдръпна. Но, когато започнаха да се отварят процедурите по Плана за възстановяване и устойчивост, хората от екипа започнаха да дават идеи и да предлагат проекти. Колкото и спорове и различия да сме имали, нашият тим е един добре сработен механизъм. И затова имаме смелостта и самочувствието да продължим.
-През изтичащия мандат беше завършен и последният проект от Интегрирания план за развитие 2014-2021. Кои са най-важните, според вас, придобивки за Горна Оряховица през последните години?
-През тези години работихме най-вече по проекти, които промениха визията на Горна Оряховица. Имаме обновени площад и паркове, основно реконструирани са почти всички училища и детски градини, изпълниха се доста обекти по Националната програма за саниране, която не само подобрява енергийната ефективност на сградите, но и дава нов облик на кварталите. Заедно с това реализирахме проект за подобряване на инфраструктурата в Източната промишлена зона. Завършва изграждането на поредния участък от канализацията на Долна Оряховица и вторият град в общината вече е на 85% канализиран. В Горски долен Тръмбеш вече пият „йовковска“ вода след изграждането на водопровода.
Разширяваме непрекъснато пакета от социални услуги, като през последния мандат добавихме Кризисен център и започнахме реализацията на големия проект „Топъл обяд“, който ще гарантира поне изхранването на най-уязвимите групи в общината.
И все пак за мен „черешката на тортата“ са реконструкцията на Градската градина и на Летния театър. Последният проект беше и най-труден, но пък се получи чудесно съоръжение и си заслужаваше всички главоболия. И благодарение на него, сигурен съм, бързо ще разширим и фестивалните си прояви, в които също сме утвърдени.
-Хората харесват новата визия на парковете, но казват, че те бързо се занемаряват. Съгласен ли сте с това и какво се прави, за да се поддържа новопостроеното?
-Донякъде е така, има много щети по парковете. Но визията им зависи от всички нас. И хиляда камери да сложим, това няма да реши проблема. Градската градина например има видеонаблюдение, свързано директно с полицията. Това не спира злосторниците, които трошат. Мъчим се установените хора с вандалски прояви да получат някакво наказание, но не винаги успяваме. Парковете са за всички нас и ако не ги пазим всички, няма как да бъдат в същия вид, като след откриването. В същото време имаме и трудности с намирането на работници за поддържане на зелените системи. Все повече не ни достигат хора и в един момент това ще се окаже сериозен проблем.
-Бездомните кучета и уличната инфраструктура са най-горещите теми в горнооряховските форуми. Защо не успяхте да се справите с изграждането на кучешки приют? И ще реши ли това проблема с безстопанствените животни?
-Изграждането на приют за бездомни животни беше един от приоритетите на миналите избори, за който бях сигурен, че бързо ще реализираме. По онова време вече имахме обещанието, че ще ни дадат терена на бившия кучкарник на МВР и нагласите ни бяха за година да организираме самото строителство. Само че се оказа много по-сложно и борбата с държавната бюрокрация е трудна не само за отделните хора, но и за Общините. Няма да обяснявам в детайли, но на дарения от държавата терен трябваше да му се променя на два пъти предназначението и сега сме долу горе в края на втората процедура.
Друг е въпросът, че приютът няма да реши проблема с бездомните кучета, ако не се приложат и други мерки, които да пресекат появата на нови животни по улиците. Така че сме решили да работим на няколко фронта, като ангажираме и гражданите. Не се ли спре безконтролното размножаване на домашни животни, които после се озовават на улицата, никакъв приют няма да ни помогне.
-През това лято се направиха пет улици с нов водопровод и асфалт. Защо едва сега и имате ли гаранция от ВиК, че ще се инвестира в Горна Оряховица и през следващите години?
-В последните години диалогът ни с ВиК и най-вече с управителя му беше почти замразен. Нямахме никаква комуникация и реално Горнооряховска община, въпреки че е най-големият акционер след държавата, не получаваше никакви инвестиции в мрежата. След смяната на ръководството работим много добре с новия управител и това веднага се усети. ВиК започна да асфалтира дупките, останали след ремонт на аварии, а това лято съвместно направихме и пет улици. Планираме по този начин да работим и занапред, но в по-големи мащаби и реализирайки по-крупни проекти. Всички знаем, че няма начин да имаме добра улична инфраструктура, ако ВиК мрежата е амортизирана и аварира непрекъснато.
-Включването на Горна Оряховица в програмата за подобряване на въздуха беше голяма победа, но проектът върви трудно. Ще успеете ли да го завършите?
-Добрата новина е, че последните пречки вече са отпаднали и следващия месец ще започне монтажът и на климатиците 12 000 BTU. Така че ще успеем да го завършим в срок. Но това наистина е най-трудният проект, по който работихме. Той започна със съдебни дела и така си завърши. Борихме се много, за да включат Горна Оряховица в програмата и Съдът застана на наша страна. След това пък всяка от процедурите бе обжалвана по всички инстанции, но отново Съдът прецени, че правото е в нас. Заради всичко това загубихме много време и последните климатици ще се монтират, когато отоплителният сезон вече е започнал. Съжалявам и се извинявам за това, но се надявам всичко да стане възможно най-бързо.
-Темата за сметосъбирането е не по-малко дискутирана от дупките и кучетата. Общината ще харчи повече за това в следващите години, но има ли гаранции, че ще получи по-добра услуга? Ще се прекрати ли появата на градски минисметища?
-Не се съмнявам, че ще получим по-добра услуга, защото в договора сме заложили гаранции за това. Започна се със смяната на контейнерите и поставянето на нов тип съдове за смет. Ще има подмяна и в селищата на общината. Планираме и изграждане на площадки за разделно събиране на ненужни за домакинствата вещи, които сега обикновено се стоварват край контейнерите и стават причина за образуване на минисметища. Между другото, тук бих вметнал нещо, което се отнася и до опазването на парковете и обществените пространства – ще разширим видеонаблюдението в цялата община. Искаме да се наблюдават и някои ключови места, където обикновено се изхвърлят нерегламентирано отпадъци.
-Да обърнем поглед и към селищата в общината. Има ли с какво да запомнят техните жители последния мандат?
-Четирите големи кметства имат нови спортни площадки, които бързо се превърнаха в център за младите им жители. За канализацията в Долна Оряховица и водопровода в Горски горен Тръмбеш вече казах. Ремонтира се първата част от пътя Драганово – Стрелец, като предстои продължаване на проекта. В Поликраище това лято бяха напълно асфалтирани няколко улици, които не знаеха какво е асфалт.
Каквото и да кажа обаче, не мога да скрия, че отново сме длъжници на селищата. Опитваме се да има по нещо значимо всяка година и да ги редуваме, за да има за всички. Но нещата в селищата се случват по-бавно. В следващия програмен период ще има възможност за по-големи проекти в малките населени места, но за съжаление отново няма предвидени средства за водопроводи. А всичките ни селища имат този голям проблем – стара ВиК мрежа.
-Тази година започна отварянето на процедурите по Плана за възстановяване и устойчивост. С какви проекти участва Горна Оряховица и какво очаква от този план?
-Да не бързаме да се хвалим с очакванията. Общината участва във всички отворени процедури по Плана за възстановяване и устойчивост. Имаме и първият одобрен проект. ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ ще получи 2,5 милиона лева за основна реконструкция. Вече е обявена поръчката за избор на изпълнител. Очакваме напролет да започне и ремонтът.
-Какви са акцентите в управленската ви програма за четвъртия мандат?
-Всеки път разработваме програма по сектори и новата вече е готова. Ще я представяме подробно по време на кампанията. Но бих изброил 6 основни приоритета: Индустриалния парк, Инфраструктура – водопроводи, улици и тротоари; Решаване на проблема с бездомните кучета; По-добра система за сметопочистване; Нов социален комплекс, който ще включва и дом за възрастни хора. И не на последно място всичко това ще се реализира при запазване на финансовата стабилност на Общината, което също е приоритет.
Накратко в следващите 4 години към обновената си визия Горна Оряховица ще добави и повече икономическа мощ и по-добра инфраструктура.
-На Индустриалния парк се възлагат големи надежди, какво предстои в обозримо бъдеще и кога могат да се очакват някакви реални ползи от него?
-И там работата тръгна с доста трудности и трябваше на няколко пъти да се променят устройствени планове, но в крайна сметка това сме го свършили, има вече дружество, което работи по проекти. С тях ще се кандидатства по ПВУ и по новите оперативни програми, за да се финансира изграждане на инфраструктурата в парка. Вече имаме запитвания, но всички бизнеси първо се интересуват каква инфраструктура предлага паркът. Ние все още не можем да им предложим база, в която да дойдат и веднага да започнат своята дейност. Надявам се обаче още следващата, най-късно по-следващата година да се работи реално по оформянето на парка.
-Смятаните за големи предимства на Горна Оряховица летище и железница също не са в състояние да реализират потенциала си в момента. Може ли Общината да повлияе по някакъв начин, за да се подобри състоянието им?
-Общината няма как да влияе на обекти от национално значение. Нито може да прави политики за тях, нито може да въздейства. Единствено можем да помагаме на местно ниво и да сътрудничим, когато от нас се поиска помощ. Летището си остава голямата ни нереализирана надежда за икономически просперитет. Надявам се все пак да се намери работеща формула за него.
-Вижда се как все по-трудно се постига мнозинство в Общинския съвет и това като че ли вдига стойността на листата за съветници. На какви хора разчитате в тази кампания?
-Винаги съм смятал, че добрата комуникация между общинската администрация и Общинския съвет е задължително условие за добро управление. Листата за общински съветници е не по-малко важна от личността на кмета. Винаги се опитваме да търсим представители на различни социални и икономически сфери, които да влязат в ОбС. Така и сега сме заложили на специалисти във всяка сфера. Голяма част са познати имена, доказани и в професията си, а и в обществената си работа. Предлагаме и съвсем млади и нови за политиката имена.
-Очертават се ожесточени избори. Вероятно и тонът ще се изостри…
-Може би. Това ще са петите избори, в които участвам и бих споделил моето разбиране с другите кандидати. След изборната неделя идва понеделник. След 29 октомври ще дойде 30-ти. И ние ще продължим да живеем в Горна Оряховица и да се срещаме по улиците. Нека не се срамуваме, когато се срещнем. Битката ще е ожесточена, но се надявам всички да проявим уважение към опонентите, а най-вече към себе си, запазвайки коректния тон.
А към избирателите се обръщам както винаги: Ако не гласувате, друг ще избере вместо вас. Вече ни познавате достатъчно добре и знаете, че работим за Горна Оряховица.
Инж. Добромир Добрев и ГЕРБ са със №7 в бюлетината.
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ