Става ли в Горна Оряховица по-тихо? Да, посочва Регионалната здравна инспекция във Велико Търново, която след мониторинг, анализ и оценка обобщи данните за шумовото натоварване през 2024 г. Според числата, осредненото средногодишно еквивалентно ниво на шума в Горна Оряховица през изминалата година е 62,99 децибела спрямо 64,10 през 2023 г. За сравнение, в съседно Велико Търново е отчетена обратната тенденция – увеличение от 65,03 децибела през 2023 г. до 66,08 децибела за 2024 г.
Това обаче не означава, че нивата на шум в Горна Оряховица са в нормата – в повечето от пунктовете, където са правени замервания, те излизат извън граничните стойности. Според здравните инспектори, най-често това се дължи на автомобилите.
В Горна Оряховица е мерено в 15 пункта – 5 са разположени върху територии, подложени на въздействието на интензивен автомобилен трафик, 1 е под въздействието на релсов, железопътен и трамваен транспорт, 4 са върху територии с промишлени източници на шум и 5 – върху територии, подлежащи на усилена шумозащита. Оценката се изготвя съобразно характеристиката на пунктовете и на съответния пътен участък - вид и състояние на пътното покритие, наклон на улицата, етажност, застрояване, движение, брой на пътните платна, разделителна ивица на пътя, озеленяване, интензивност на движение и структура на потока на моторни превозни средства (МПС), еквивалентно ниво на измерения шум. Измерването е извършено в периода от 09.05.2024 г. до 10.10.2024 г., в два последователни дни на един пункт, през деня (7:00 ч. – 19:00 ч.).
В 9 от тези 15 пункта регистрираните осреднени еквивалентни шумови нива са над граничните стойности. Въпреки че интензивността на автомобилното движение за гр. Горна Оряховица намалява от 485 МПС/ час за 2023 г. на 417 МПС/ час за 2024 г., най-голям е делът на превишенията именно в пунктове, разположени в зони със засилен трафик. Най-сериозно е превишението, замерено в пункта на ул. „Вичо Грънчаров“ 13 – 67,96 децибела при норма 60. На ул. „Патриарх Евтимий“ 22 са отчетени 67,43 децибела, на „Св. княз Борис I“ 26 – 66,17 децибела, на ул. „Христо Смирненски“ 13 – 64,25 децибела, на ул. „Васил Левски“ 8 в кв. „Пролет“ – 61,03 децибела. Сред пунктовете, разположени в жилищни зони и територии, превишение на нормите през 2024 г. е имало на ул. „Пирот“ 12 – 61,92 децибела при норма 55 и на ул. „Ангел Кънчев“ 43 – 59,27 при същата норма. В зоните за отдих замерванията са отчели 57,68 децибела на ул. „Александър Стамболийски“ 1 при гранична стойност 45 децибела. В пункта в района на МБАЛ „Св. Иван Рилски“, разположен на ул. „Отец Паисий“ 72, са замерени 67,90 децибела средно при гранична стойност 45 децибела.
В Горна Оряховица без регистрирани превишения са данните от пунктовете върху територии, подложени на въздействието на железопътен транспорт (ул. „Цар Освободител“ 111) и на промишленици източници на шум (ул. „Родопи“ 1, ул. „Мано Тодоров“ 9, „Иван Момчилов“ 6, ул. „Св. княз Борис I“ 29). В района на Детския кът са отчетени 45,70 децибела, което, според здравните инспектори, е в рамките нормите.
Освен Горна Оряховица и Велико Търново, анализът на Регионалната здравна инспекция обхваща и Свищов. До трите общински администрации са изпратени препоръки как нивата на уличен шум могат да бъдат въведени в нормата. Сред тях са акустично планиране на урбанизираните територии; мерки за шумова изолация и намаляване на шума при източника; изготвяне на акустични проекти за сгради, подлежащи на усилена шумова защита; изграждане на шумозащитни съоръжения от различни естествени и изкуствени материали (зелени шумозащитни стени от храстовидна и дървовидна растителност, „био прегради“ с конструкции от дърво, керамика или бетонови тела и др.) около обекти, подлежащи на усилена шумова защита, разположени на натоварени пътни артерии, регулиране на интензивността и структурата на автомобилните потоци, изграждане на обходни пътни участъци и др.
Биляна МИЛЧЕВА