Подновяването на тренировъчния сезон в Детско-юношеската школа на „Локомотив“ идва с много промени в системата на работа – както по отношение на спортно-техническата част, така и в административната.
Клубът вече информира за сериозните промени, които готви и които трябва да вдигнат нивото на Школата и да я направят инкубатор за млади футболисти, желани от клубове и на професионално ниво.
Това съответно означава, че трябва да се осигури по-сериозен бюджет за ДЮШ и част от него ще се попълни чрез увеличение на членския внос. Той става 50 лева, вместо досегашните 30 лв. Като ще се разработят механизми за облекчаване и освобождаване от членски внос на най-уязвимите в социален план деца и семействата им.
„Членският внос не е актуализиран от над 7 години и реално това решение е било забавяно много дълго време. Инфлацията в последните две години изостри допълнително нещата до степен, в която по-голяма част от увеличението вече отдавна реално е било изконсумирано и ние правим този ход доста късно. Над 42% е акумулираната инфлация за периода, за който последно е актуализиран членският внос. Всички знаем обаче, че много стоки и услуги, които предимно ползваме се оскъпиха много над това. В клуба вече работят 14 треньора и правим всичко възможно да предложим адекватни условия за всички. В същото време са се увеличавали разходите за транспорт, участие в турнири, осигуровки и всякакви други разходи, което прави вече невъзможно сметките да излязат“, обяснява президентът на „Локомотив“ Владимир Русев.
Ръководството на клуба планира бюджет за сезон 2023/2024 в рамките на 170 000 лева. От тях 70 000 лева се осигуряват целево от Община Горна Оряховица. Очаква се между 90 и 110 000 лева да се съберат именно от членски внос, за да покрият остатъка. Най-голямото разходно перо е за заплати и осигуровки на персонала в Школата. Очаква се това перо да бъде в размер на 132 000 лева. Разходите за транспорт се очаква да бъдат между 20 и 25 хиляди лева. Храна, организация на мачове, съдийски и административни такси, екипировка, пособия и други се очаква да погълнат други 18-20 хиляди лева.
„Първо искам да благодаря на Община Горна Оряховица за гарантираното финансиране, защото без него членският внос трябваше да бъде в непосилен за хората размер от над 80 лева и дори да стигне 95-100 лева. Отделно Общината поддържа терените, плаща консумативи и други, така че без нея реалната издръжка на школата би скочила още повече. Но все пак общинската субсидия не е достатъчна за пълната издръжка на ДЮШ и покрива около 40% от нужния бюджет за съществуване. В рамките на този бюджет ние ще се опитаме да направим и всички промени, които сме планирали – повече на мускули и с вътрешна организация, тъй като реално почти всеки лев отива за битовото оцеляване на школата“, очертава финансовата ситуация Русев.
Първата промяна, която вече е в сила е въвеждане на нова дигитална платформа, чрез която ще управлява всички процеси, свързани с ДЮШ – графици за тренировки, данни от индивидуалното представяне на състезатели, тренировки и анализи, присъствие, екипировка и складови наличности, управление на членски внос и други. Всяко от децата ще има индивидуален профил в системите на клуба, в който ще се съхранява информация за неговото спортно развитие. Родителите също ще имат достъп до тези профили чрез индивидуалните идентификационни номера на всеки член. През изминалата седмица вече бе проведено и обучение за работа със системата с всички треньори, като се очаква тя да бъде напълно внедрена до края на август.
Друга новост ще бъде въвеждането на единна методика на обучение и треньорски съвет към детско-юношеската школа на тима в състав Марин Байчев, Мирослав Гавазов и Лъчезар Русев. Той ще отговаря за нейното налагане и спазване от всички треньори в клуба.
Една от следващите инвестиции в ДЮШ ще бъде и закупуването на система за анализ с изкуствен интелект, която да подпомогне работата на всички треньори в тактически план, улеснявайки видео анализа и обучението в този аспект на играта. Системата ще позволи клубът да приложи най-съвременните методи и инструменти в подготовката на подрастващи спортисти.
„В XXI век спортът се промени много и е вече е по-скоро наука. Много решения се взимат на база данни, анализи и проучвания. Не е възможно да развиваме футбол без да имаме тези способности в клуба и затова сме се насочили в тази посока. С новата система, която внедряваме съм убеден, че ще можем да организираме работата си в ДЮШ по-добре, както и да осигурим повече прозрачност за родителите и обществеността, което също не е за подценяване. Искаме да вкараме нов импулс на работа в нашата школа и клуба като цяло, затова ще продължим в тази посока и с други ходове. Не става дума за някакви еднократни действия, които ги правим сега и чакаме нещо да стане, а генерално за нов начин на работа, който да поддържаме дългосрочно. Нищо в детско-юношеския футбол не става от днес за утре. Наясно сме, че ще трябват много години на последователни усилия, но сме готови да започнем този път“, обобщава Владимир Русев.