Кампанията за прием в гимназиите вече мина второ класиране и повечето седмокласници са наясно накъде поемат оттук нататък. От друга страна, повечето училища още не са попълнили своята схема. Някои няма и да успеят, поради сериозното разминаване между броя на завършващите 7 клас и бройките за прием в 8 клас.
Вълненията около приема изместиха темата за резултатите от изпитите, която стана почти банална покрай матурите в 12 клас. Но си остава фактът, че резултатите са зле и на матурите, и на външните оценявания в 7 и 10 клас.
Гледайки резултатите на седмокласниците, особено по математика, виждаме едно много широко разтворено ветрило, което е скъсано по средата. В единия край са много добрите резултати на софийски гимназии, предимно с математически профил. На другия полюс са абсолютните двойки на много провинциални училища. Средните резултати като че ли са най-малко, а това е тотално против логиката.
Училищата в Горнооряховска община са представителна извадка за състоянието на образованието извън столичния елит. И общо взето положението е близо до трагичното, ако се съди по точките от НВО-то. В действителност не е чак толкова зле, поради някои обективни причини, които правят външното оценяване след 7 клас не чак толкова представително. Но, както и да го въртим, не е добре.
В общината има 11 училища, но в 5 от тях седмокласниците са общо 14. Така че техните резултати ги оставяме извън класацията. Иначе училището в Писарево щеше да излезе най-успешното по български, защото има един единствен седмокласник и той се е представил чудесно с резултат от 60 точки. Резултатът на момчето щеше да нареди училището му на първо място в общината и на пето място в областта. Е, същото дете по математика има 13 точки и щеше да нареди училището си на последно място, затова и такива единични оценки не ги приемаме за значещи нещо на училищно ниво. Подобно е положението в останалите селски училища. В Драганово има 5 седмокласници, в Първомайци и Поликраище имат по трима, във Върбица са двама. Децата правят прилични резултати на оценяването по български, поне не са чак толкова далече от градските училища. Все пак с толкова малко ученици резултатите им няма как да бъдат сравнявани с тези на големите училища. В Гимназията са над 100 седмокласници и няма как те да се сравняват с един или трима.
Проблемът всъщност е, че и градските училища не се представят блестящо. По български и литература резултатите са що годе прилични. Но по математика човек се изкушава да ги определи като трагедия. Което се отнася и до повечето училища в областта, а и в цялата страна.
Но все пак, когато 9 от 11 общински училища имат двойка по математика, си е за притеснение.
По системата за оценяване на НВО в 7 клас, ако един ученик има под 30 точки, то това е двойка. В Горнооряховска община само две от 11-те училища имат средно над 30 по математика. Най-добри са резултатите на ОУ „Иван Вазов“ с 35,85, което е средно претеглено от постигнатото от 71 седмокласници. СУ „Георги Измирлиев“ осреднява резултатите на 104 ученици и техният успех по математика е 32,06. Това са добри резултати за областта – съответно пето място за ОУ „Иван Вазов“ и осмо място за СУ „Георги Измирлиев“. В национален план са прилични постижения в първата четвърт от над 1700 училища, изпращащи седмокласници тази година.
Всички останали училища в Горнооряховско имат под 30 по математика, което ще рече двойка, ако трябва да се приравни средния успех към шестобалната система.
Тези оценки не са много коректен измерител на знанията на децата, казват директори на водещи училища в страната. НВО-то след 7-ми клас си поставя две коренно разминаващи се цели. Първо трябва да направи снимка на моментното състояние на учениците, завършващи определен етап от образованието си. В същото време оценките трябва да служат вместо приемен изпит в профилирани гимназии. Това поражда конфликт, който организиращите изпита си мислят, че са решили, давайки модул и с лесни задачи, колкото за тройка и след това много трудни, които да отсеят учениците за елитните училища. Това е в ущърб за сравнително добри ученици, които падат до по-ниски резултати, защото се справят с лекия модул, но не могат с много трудния. Такива всъщност са повечето от децата, които не са се насочили към математически гимназии. Отделна тема е, че по един и същ начин се изпитват деца, учещи в специализирани математически училища с по 12 часа математика седмично и тези от обикновените училища с по 5 часа.
Въпреки тези обстоятелства пак не звучи добре, когато само две училища в общината са над бариерата за двойка. Дори когато се добави, че и на областно ниво училищата със средна оценка над 30 се броят на пръстите на двете ръце. Най-добри са математиците в ОУ „Бачо Киро“, където 143 деца са постигнали среден резултат от 52,02. Следват ОУ „Патриарх Евтимий“ и СУ „Емилиян Станев“. Четвъртото място е за СУ „Николай Катранов“ в Свищов и петото е за ОУ „Иван Вазов“ в Горна Оряховица.
По български език и литература нещата са доста по-добре като оценки. Само две от училищата в общината имат двойка, т.е. под 30 точки среден резултат – ОУ „Васил Левски“ във Върбица и ОУ „Св. Паисий Хилендарски“. Отново на първо място в общинската класация е ОУ „Иван Вазов“ с 58,45. Тук на второ място е СУ „Вичо Грънчаров“ с 56,06. Почти същия резултат имат и седмокласниците на СУ „Георги Измирлиев“ – 55,95.
Колкото и да са ниски оценките на седмокласниците, няма да им попречат в избора на следващ етап от образованието, защото места има достатъчно за всички – и за отличници, и за по-слаби ученици. Приемът в гимназиите вече мина второ класиране и се очаква до 25 юли да излязат свободните места за третото подреждане. Тогава вече ще се разбере кои училища ще трябва да редуцират плановете си за прием, кои са се справили.
Елена ВЕЛКОВА
сн. МОН