Земеделските производители са най-активни в кандидатстването по различни европрограми и фондове за инвестиции в Горнооряховско, показва статистиката в портала за електронно кандидатстване ИСУН. Фирми, работещи в сферата на земеделието и животновъдството, са повече от половината от всички получатели на пари от европейски и национални фондове тази година.
За първите 6 месеца на годината 22 бенефициенти с регистрация в Горна Оряховица са сключили 24 договори за 8 405 236 лева. Безвъзмездната помощ е 5 648 546 лв., останалата част е собствено участие. Общината получава най-много средства с три договора – „Грижа в дома“, „Укрепване на административния капацитет“ и „Топъл обяд“, на обща стойност близо 2,5 млн. лв.
Останалите финансирани проекти са на фирми, най-вече от сектор „Земеделие“, които участват и с най-голям собствен принос за реализация на проектите.
„Универсал ВНГ“ ЕООД – Долна Оряховица изпълнява договор за закупуване на земеделска техника на обща стойност 436 000 лева, от които 50% са собствени средства.
„Агроспейс БГ“ реализира проект за земеделска техника и изграждане на фотоволтаична централа в Крушето за почти 600 000 лева, като също участва с 50% собствени средства.
„Агростил 2009“ печели проект за закупуване на техника за говедовъдна ферма за 493 900 лв., от които половината са безвъзмездна помощ.
„Планета 98“ със същата цел ще работи по проект за 910 000 лева, отново с 50% съфинансиране. И двата проекта са за голямата говедовъдна ферма в Поликраище.
Още половин дузина малки земеделски производители също са защитили проекти, с които да подкрепят бизнеса си.
Извън земеделския сектор прави впечатление инвестицията, която прави „Булмарк“ – фирма за изграждане на обекти от енергийната система. Тя печели проект за близо 700 000 лева за техническо обновяване, от които половината са безвъзмездна помощ, останалата половина – собствено участие.
„Принт прес“ също работи с подобни параметри – 689 000 лева за технологична модернизация с 50% собствено участие.
Най-големият проект за първата част на годината е този на „ХИТ“ ЕООД – Първомайци. Фирмата печели проект за технологична модернизация на стойност 1,4 милиона лева. Половината средства са безвъзмездна помощ, другата половина собствени средства.
Проектите на земеделските стопани се финансират по правило от Програмата за развитие на селските райони. Бизнес-проектите получават средства от Националния план за възстановяване и устойчивост.