На финала си са дейностите, свързани с инициативата „Сензорна стая - 2“, информират ръководителите на проекта, по който бе изграден специализиран кабинет за ученици със специални образователни потребности в СУ „Максим Райкович" в Лясковец. Инициативата е финансирана от Сдружение „Платформа АГОРА – Активни Граждански Общности за Развитие и Алтернатива“ и Община Лясковец, Сдружение с нестопаска цел МИГ „ Лясковец – Стражица“. Предложението беше внесено от екип на Училищното настоятелство при СУ „Максим Райкович“, с председател Петя Ганчева, а проектът бе реализиран в рамките на три месеца – от април до юни 2023 г. Координатор на проекта „Сензорна стая - 2“ е директорът на училището Даниела Арабаджиева, технически сътрудник е старши учителят в начален етап на обучение Марияна Бъчварова, а психолог-консултант е Марияна Пенева, която има и предишен опит при работа в сензорна стая. Пенева е работила с деца в помощното училище „Теодосий Търновски“ във Велико Търново и в Дневен център за деца с ментални увреждания – гр. Горна Оряховица.
Основна идея при кандидатстването и реализацията на проекта бе да се усъвършенстват условията във вече съществуващата сензорна стая и чрез средства за адаптиране да се подобри работата на учителите, специалистите и родителите с децата със специални образователни потребности. Цел бе и подобряване условията за изпълнение на образователни дейности и повишаване интереса към ученето като процес и задържане на учениците на територията на град Лясковец.
Кабинетът се използва ефективно от ученици със СОП от 1 до 10 клас в СУ „Максим Райкович“, като техният брой се променя всяка година. През изминалата учебна година децата, нуждаещи се от помощ и подкрепа, бяха 8 на индивидуална форма, 12 са с обучителни затруднения, а 9 с дивиантно поведение. Един ученик е с хиперактивно поведение, а 13 деца изпитват затруднения при концентрация и имат нужда от корекция на поведението.
Успешната реализация на проекта осигури приобщаване към учебния процес и създаде подходящи условия за обучение на учениците и в индивидуална форма. След приключването на дейностите по проекта, кабинетът продължава да функционира и да се използва в работата на специалистите.