Подкрепа от великотърновските народни представители потърси Областното представителство на Камарата на строителите в България. Основно искане на бранша е в държавния бюджет да бъде предвиден завишен процент за капиталови разходи. На поканата да се срещнат със строителите и да обсъдят проблемите в сектора откликнаха Людмила Илиева, Димитър Николов, Валентина Димова и Станислав Стоянов.
Практиката е показала, че в дългосрочен план капиталовите разходи са най-полезният разход, който държавата може да направи. Те се връщат по най-бързия начин в бюджета. Всеки един похарчен лев за такива разходи се връща със стойност над 40% в следващите месеци – ДДС, заплати, осигуровки, а и „пуска мрежа” във всеки друг бранш и така стимулира цялата икономика. Нашето желание е в капиталовите разходи, които предстои да бъдат гласувани, да бъде заложен изричен процент за индексация на сключените през последните 2 г. договори и тези, които предстои да бъдат сключени, обясни председателят на Камарата на строителите във Велико Търново Венцислав Дончев.
И друг проблем бе повдигнат на срещата.
Изненадващо или не, през последните години от износител, България стана вносител на работна ръка, и то от държави извън Европейския съюз. Как да се съкрати времето за достъп на хора от трета страна до нашия трудов пазар, попитаха строителите, допълвайки, че в момента са нужни около 4 месеца за обработката на документите на такъв служител, едва след които той може да започне работа. Освен това има и лимит за броя служители, които могат да бъдат назначени в една фирма – според големината й, този процент варира от 20 до 30-35.
Може да се обмисли за определени браншове да има по-висок процент, предлагат строителите.
Кодексът на труда също бе тема на разговор с народните представители. Идеята и желанието на строителите е той да бъде променен така, че един работник да може да работи, но и да има инициативността да се развива, съответно да получава по-добро заплащане.
Не бе подминат и сивият сектор. По данни на Камарата на строителите в България, 3, дори 4 пъти повече са фирмите в бранша в сивия сектор в сравнение със законно развиващите дейност. На срещата днес бе изказано опасението, че вдигането на минималната работна заплата ще подтикне фирми, които в момента са на ръба на сивия сектор, да преминат изцяло в него и така ще ощетяват още повече държавната хазна.
178 са вписаните в регистъра на Областното представителство на Камарата на строителите във Велико Търново фирми. В тях са ангажирани от 8-10 до 400 души средно. Така грубата сметка показва, че в бранша само в обхвата на търновското областно представителство работят около 6 хил. души.
На национално ниво Камарата е основана през 2006 г. През следващата година започва да се води професионален регистър на строителя, в който влизат всички легални фирми. Освен с пряката си работа, Камарата е ангажирана и с подпомагането на властите при изготвянето на анализи, политики и пр. в сектора. Членовете на Камарата се стараят да повишават заетостта на служителите си и тяхната професионална квалификация. Неслучайно през 2015 г. към Камарата бе обособено звено „Строителна квалификация”.