Конструктивния и архитектурен проект за реконструкция и възстановяване на църквата „Св. св. Кирил и Методий” в квартал „Варуша” във Велико Търново представиха днес депутатът Станислав Стоянов и арх. Донка Колева. Проектът е изработен под ръководството на арх. Донка Колева и инж. Евгени Тотев. Предстои да бъде внесен за съгласуване в Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ и Великотърновската митрополия.
Около 800 000 лева ще са средствата, необходими за ремонтните и възстановителни дейности, за финансирането ще се търсят различни варианти – кандидастване по проекти, партньорство с Община Велико Търново, дарителски акции и др.
Тази година се навършват 170 години от построяването на храма и 140 години от кончината на Колю Фичето – строител, архитект и ктитор на църквата. Първият идеен проект за възстановяване на храма е от преди много години и е дипломна работа на арх. Донка Колева.
Станислав Стоянов представи пред медиите любопитни и не толкова известни факти за храма, като този, че двата купола, които са били съборени по време на разрушителното земетресение през 1913 година, всъщност символизират двамата братя – първоапостолите св. Кирил и св. Методий. Мястото не е случайно - тук е имало тракийско оброчище, върху което в последствие е бил изграден късносредновековен малък храм, посветен на свети Атанасий. Той е закрилник на преселниците, а именно такива са били хората, дошли в т. нар. Кошарска махала от околните балкански градчета. Именно тяхна е инициативата за построяването на християнска църква.
По стечение на обстоятелствата, аз също съм преселник във Велико Търново, роден съм в Свищов и за мен ще бъде чест да продължа родолюбивото дело, подето от старите търновци, коментира Стоянов.
От 10 години той е член на църковното настоятелство на храма, който, освен своята забележителна история, е и с уникално разположение, защото се вижда от почти всички краища на града
Изготвянето на проектната документация беше финансирана с 10 000 лева, набрани с лични средства на депутата и помощ от родолюбиви приятели съмишленици.
Събразихме се с всички препоръки на НИНКН, за да бъде възстановен храмът в напълно автентичния му вид, обясни още Стоянов.
Около четири месеца е законовият срок за съгласувателните процедури на проекта в НИНКН, след тяхното приключване ще се пристъпи към търсене на финансиране и реални строителни дейности.
Станислав Стоянов отчете и работата си като народен представител за периода 2019-2020 година. Посочи резултатите от проведените приемни, съвместно с председателя на групата на ГЕРБ във Великотърновския общински съвет Деян Хаджийски.