Петък, 22 Nov 2024
            
Горна Оряховица Култура

Виртуално читалище организира самодейците във Върбица по време на пандемията

  31.01.2021 17:14
Виртуално читалище организира самодейците във Върбица по време на пандемията

Пандемията и често сменящите се заради нея правила рязко поставиха в несвойствена среда всички ни. Не бяха подминати и читалищата, които трябваше бързо да се преориентират, за да съхранят будителската си мисия. Затова много от тях избраха по-малкото зло – вместо да замразят дейността си до отпадането на ограниченията, я преместиха във виртуалното пространство.
Едно от първите в Горнооряховско, което го направи, бе НЧ „Градина Върбица 1894“ във Върбица. Още в първите дни на пандемията в читалището осъзнават, че физическото дистанциране и изолацията не бива да пречат на активността. И ако до преди 13 март 2020 г. Фейсбук служеше предимно за популяризирането на дейността на читалището, след тази преломна дата социалната мрежа се превърна в негово основно поле за изява.
Началото е поставено от виртуална великденска изложба. 30 участника – както и сега живеещи във Върбица, така и емигранти в Испания, Германия и др., показват изписани яйца, домашни козунаци, празнична украса... Така в НЧ „Градина Върбица 1894“ разбират, че формулата е успешна, и продължават да я развиват. Идеята за виртуалната рубрика „В цветната градина на…“ идва спонтанно от местната общност. В резултат в началото на пролетта, когато природата се пробужда за нов живот, 32 участника, включително от Холандия, Кипър, Германия, но и от малки български селища като Асеново, допускат публиката до градинките си.
„Нашето село е приказка от древността“ пък е виртуална рубрика, в която на страницата на НЧ „Градина Върбица 1894“ във Фейсбук се представят снимки и клипове от селото и околността, заснети и предоставени от местни любители фотографи.

Един от кадрите дори украси календарчетата, които по традиция в читалището изработват всяка година и подаряват на самодейците си, на приятели от цялата страна, на хора от Върбица.
„Годишнина от рождението на…“  е рубрика, в която с тематични кътове, табла и кратка информация се отбелязват годишнини от рождението на бележити български писатели и поети.

Рубриката стартира съвместно с учениците от ОУ „Васил Левски“.
Идеята за поредица „Коледният дух у дома“ отново идва от местната общност. В нея се включват 21 участника – изпратени са снимки от Австрия, селата Янтра и Правда и др.
Последната засега рубрика е „Чети с нас“. Тя всеки ден анонсира по една книга  измежду новозакупените 97 заглавия по проект „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност 2020“. Стойността на проекта е 1 212,78 лв. и е финансиран изцяло от Министерството на културата.

Кой казва, че не може да си активен и полезен дори по време на пандемия? Мисля, че с разнородната си дейност читалището във Върбица опровергава това, казва секретарят на НЧ „Градина Върбица 1894“ Анелия Димитрова.


Анелия Димитрова е в основата на повечето неща, които се случват в НЧ „Градина Върбица 1894“. Казва обаче, че сам човек върхове не може да изкачва. Нищо нямаше да се случва, ако не е мощната подкрепа на хората и безрезервната им вяра в мен, признава Анелия.
Признава и друго – че хората постоянно звънят, питат кога ще могат да се върнат в читалището, кога ще могат отново да репетират, да пътуват. Всички търсим живия контакт, но на този етап ни остава единствено да се надяваме ситуацията по-скоро да се нормализира, казва Димитрова.
Пандемията отмени две от знаковите за НЧ „Градина Върбица 1894“ инициативи. Първата е, разбира се, Празникът на дрипавата баница. Всяка следваща година той набира все по-голяма популярност и привлича все повече участници.

Привлича и вниманието на специалисти – като Платформа АГОРА например, която през 2018 г. присъди на празника отличието си в категорията „Перспективи за израстване“ на деветото издание на конкурс, популярен и като „Читалищни Оскари“. В края на март 2020 г. Празникът на дрипавата баница спечели първо място в анкетата „Най-добър, вкусен и популярен фестивал на традиционна българска храна“, организирана от групата „Кулинарните фестивали на България“ във Фейсбук. Празникът на дрипавата баница бе подкрепен от 3 513 души, като изпревари събития като Фестивала на чушките, доматите, традиционните храни и занаяти в Куртово конаре и МКФФ „Банатски вкусотии“ в Асеново. Веднага, след като победителите станаха ясни, от НЧ „Градина Върбица 1894“ обявиха, че даряват наградата си на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица.
И още за празника – през м. г. той на практика напусна пределите на България. С него читалището взе участие в Проекта „CODANEC - свързване на партньорите от Дунавската мрежа“. В тази възникнала през 2008 г. образователна мрежа по течението на Дунав участват повече от 100 гражданско-обществени организации от секторите образование, култура, социални въпроси и околна среда, висши учебни заведения и училища от 12 страни в Дунавското пространство. Чрез съвместни проекти те искат да дадат своя принос за добросъседско съжителство в една мирна и обединена в многообразието Европа. Проектът CODANEC се подкрепя от държавното министерство на Баден-Вюртемберг, а за участието си в него читалището във Върбица получи сертификат.
И тази година Празника на дрипавата баница ще го има, категорична е Анелия Димитрова. Със сигурност той ще бъде реализиран във виртуалното пространство, а ако коронавирусът отстъпи и обстоятелствата позволят – и реално във Върбица. Дори датата вече е определена – 15 май. 
Под условие заради пандемията е и Лятната занималня, която вече 4 г. се организира в читалището във Върбица. Децата питат, но на този етап няма как да им отговорим със сигурност, казва Анелия Димитрова.


Освен домакини, самодейците от Върбица и гостуват на виртуални събития. Самата Анелия например се включи в кулинарен конкурс, организиран от Читалище „Искра 1893“ в с. Паламарца. „С аромат на вкусно сготвено, на фолклор и изкуство“ бе наречен конкурсът, който е съпътстващо събитие на Шестия фестивал на хумора в Паламарца. Шкембе чорбата, с която Димитрова участва, не успя да се нареди сред победителите, но пък постигна нещо много по-ценно – показа, че дейността в НЧ „Градина Върбица 1894“ продължава да е все така интензивна.
През м. г. върбишкото читалище спечели наградата от Празника на кратуната в с. Гостилица в раздел „Приложно изкуство“.

Там от НЧ „Градина Върбица 1894“ участваха с декорирани кратуни, изработени от самодейките в клуб „От моите сръчни ръце“.

Покрай тази инициатива в читалището във Върбица се случва нещо, което не е било от години – Анелия Димитрова получава класическо хартиено писмо за пръв път от детството си насам. Подателят е, както сам се нарича, ветеранът от БНТ Кирил Писарски.

В писмото си Писарски споделя колко е впечатлен от кратунките и дори им посвещава ода.


Заради ей такива дребни нещица си заслужава всичко, споделя Анелия Димитрова.
Във Върбица не спира и доброволческата дейност. „Засади дърво - остави следа“ е акция, в рамките на която с участието на децата от ДГ „Слънчице“, ОУ „Васил Левски“ и работниците към Кметството бяха засадени 95 дръвчета, подарени от ГОРАТА.БГ. „Нека да е цветно“ бе наречена акция, в рамките на която са засадени цветя в централната част на селото и здравната служба. Цветята са осигурени от Общинското предприятие „Озеленяване“ в Горна Оряховица със съдействието на кмета на Върбица Йордан Петров.

По време на друга акция - „Оцветяваме Върбица“, бе боядисана парковата мебел в централната част на селото. Тази акция стана факт благодарение на ентусиазма на Добромира Енчева - приятел на читалището, и с изключителната подкрепа и съдействие на кмета на общината инж. Добромир Добрев.
Заради всички тези инициативи НЧ „Градина Върбица 1894“ бе наредено сред 33 организации,  номинирани за Доброволческа инициатива 2020 на Фондация Лале. По традиция награждаването трябваше да бъде на 5 декември – Международен ден на доброволеца, и да го направи лично президентът на България.
Пропуснахме и тази церемония, но пък ни остава удовлетворението, че направихме нещо стойностно, красиво и полезно за местната общност, казват от читалището във Върбица. А Анелия Димитрова вече обмисля следващите проекти, които ще реализира НЧ „Градина Върбица 1894“. С надеждата да може те да се случат в реалния живот, не само в Интернет.
Биляна МИЛЧЕВА

 


Ключови думи
НЧ „Градина Върбица 1894“ Анелия Димитрова
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати