Темата за загасналия градски часовник в Горна Оряховица продължава с историята за възстановяването на часовника във втория град на общината. По времето, когато старите градски часовници масово излизали от строя, в Долна Оряховица успели да възстановят своя и той си работи и днес.
Долнооряховският часовник е произведен през 1923 г. и бил монтиран на една от представителните сгради в селището, която била читалище, а после става и кино. Подобно на много други стари часовници и той спрял в един момент, защото нямало кой да го поддържа. В края на миналия век механизмът и камбаната на часовника били прибрани в кметството, тъй като имало няколко опита да бъдат откраднати. По това време бившето кино е все още общинска собственост и не се използва.
През 2003 г. 27-годишният Григор Минков печели изборите в Долна Оряховица и става най-младият кмет в България. Попадайки на часовниковия механизъм в кметството, той се запалил по идеята да го възстанови. Запалил и кварталния по това време Милчо Йорданов и Красимир Дангов, които разглобили механизма на части, изчистили ги и започнали да сглобяват наново. Никой от тях не е часовникар, но в крайна сметка успели да се справят. Няколко пъти ходили да разглеждат идентичен часовник на училището във Върбица, консултирали се и със специалисти и в крайна сметка часовникът бил възстановен почти в автентичния си вид. Че дори и заработил. И оставало да бъде монтиран отново на кулата.
През 2005 г. Григор Минков е първият участник в играта „Сделка или не”. Късметът му не е голям и си тръгва с 200 лева. Но точно толкова поискали алпинистите, за да сложат часовника. Така че спечеленото в играта било вложено във втория живот на градския часовник в Долна Оряховица.
По-късно сградата е купена от местния арендатор Николай Върбанов, който не само продължил да се грижи за часовника, но и го осветил. Така че звънът на часовника в Долна Оряховица продължава да се чува из цялото градче, а в ясно и тихо време и в цялата околност.
Елена ВЕЛКОВА