Еднодневно обучение на новоизбраните кметове, председатели на Общински съвети и общински съветници от пет области в Северен централен район се проведе днес в хотел „Болярски” във Велико Търново. То бе организирано от Националното сдружение на общините с председател Даниел Панов и изпълнителен директор Силвия Георгиева.
Бяха засегнати всички аспекти на местната власт и нейните задължения: взаимоотношенията кмет – Общински съвет, с общинската и други администрации и институции, комуникацията с граждани, бюджета на Общината, управлението на секторни политики – води, отпадъци, здравеопазване, образование, социални услуги, законодателни промени и др.
Лектори на обучението бяха кметове и председатели, които заемат длъжността си за пореден мандат: кметът на Велико Търново Даниел Панов, на Елена – Делян Млъзев, на Павликени – Емануил Манолов, на Горна Оряховица – Добромир Добрев, на Сухиндол – Пенчо Чернев, на Свищов – Генчо Генчев и председателят на Общинския съвет в Стражица Илиян Маринов. Те не само споделиха своя опит, но и дадоха ценни практични съвети.
Пред аудиторията Илиян Маринов – трети мандат председател на Общински съвет и работил с четирима кметове, сподели, че си е направил труда да сметне с колко закони работи Общината и Общинския съвет. Оказали се 8 кодекса, над 150 закона и над 500 подзаконови нормативни актове. Сред основните теми в работата на ОС, които предизвикват полемика са бюджета на общината, управлението на общинските дружества и предприятия, структурата на администрацията, възлагането на обществени поръчки. В целия процес на подготовката на бюджета, стратегиите и програмите за управление председателят на ОС и общинските съветници трябва да вземат активно участие, препоръча Илиян Маринов.
Възлагането на обществени поръчки и инициирането на мащабни инвестиционни проекти са другите критични теми, в които липсата на добра комуникация между кметския екип и общинския съвет може да окажат негативен ефект върху цялата община. „Добрата съвместна работа на кмета и председателя на общинския съвет са най-силния и недвусмислен аргумент, че приоритет на местната власт са интереса на гражданите, а не междуличностните различия” – подчерта председателят на ОС в Стражица. И в края на изложението си шеговито той предложи на колегите си да редат кубче Рубик против стрес.
Кметът на община Горна Оряховица Добромир Добрев има зад гърба си вече два успешни мандата начело на общината и в края на 2019 спечели доверието на своите съграждани отново. Той представи пред своите колеги основните принципи при структурирането на общинската администрация и съвместната работа с кметовете на кметства и наместниците. Община Горна Оряховица вече има опит в оптимизирането на броя на кметствата. Трайната тенденция за намаляване на населението през последните години, за жалост, ще наложи и други общини да предприемат подобни действия.
Минимум веднъж месечно кметът на Горна Оряховица провежда работни срещи с кметовете на населени места и системата за поддържане на активен диалог дава добри резултати за предприемане на ефективни действия при решаване на важни и неотложни за жителите въпроси. Четири от кметствата на община Горна Оряховица са първостепенни разпоредители с бюджетни средства и този опит дава добри резултати, защото развива и уменията на кметовете на кметства да бъдат хомогенна част от администрацията.
В системата на детските заведения община Горна Оряховица прилага гъвкав модел за обособяване на градините в малките населени места като филиали, което води до оптимизиране на системата и не оставя селища без детско заведение. В момента общината работи върху нов модел за оптимизиране и на училищната мрежа.
На последните избори за местна власт 132-ма председатели на общински съвети в страната са преизбрани, почти толкова – 133 – са новоизбраните им колеги.
Ана Райковска