Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев присъства на проведената днес в Община Велико Търново кръгла маса на тема „Проблеми и предизвикателства пред професионалното образование”. В нея участваха директори и учители от професионални гимназии и от училища с професионални паралелки. Те дискутираха въпросите, свързани с основните предизвикателства пред тяхната работа, както и по темите за образователната интеграция, за връзката между образованието и пазара на труда.
Преди да се включи в дискусията, министър Вълчев коментира пред медиите опасенията на учителите, че има неясноти при завършване на учениците от 10-ти клас, от т.н. първи етап на гимназиалното образование догодина. „Нормативната уредба е ясна. Ще направим само една промяна – дипломата за завършване на училищно образование да включва и тези оценки, които са в свидетелството след 10-ти клас. За да има спокойствие и яснота ще могат ли да кандидатстват с предмети, които са балообразуващи и се учат във втори гимназиален етап. Всеки ученик ще продължи в 11-ти клас, независимо от оценката, която получи на външното оценяване. Ще има допълнителен план-прием за учениците в т.н. обединени училища. Те не са толкова много. По желание учениците ще могат да положат изпит по чужд език съобразно европейската езикова рамка и по дигитални компетентности”.
За следващата учебна година професионалните направления за учениците след 7-ми клас ще бъдат 56 – 57. За първи път ще има осигурени средства за всички училища за работа с уязвими групи, заяви още министър Вълчев. Бюджетът е гласуван, той е близо 25 милиона лева, в това число и за гимназиите.
По въпроса за закриване на специалности и направления във вузовете, министърът заяви, че по начало има намаление на план-приема за държавните висши училища. А някъде и преструктуриране. В някои професионални направления – инженерно-техническите и педагогическите има увеличение, но проблемът там е, че няма търсене от страна на студентите. Свръхтърсене има в социалните, правните науки, в „Национална сигурност”. „В последните 2 години в 20 професионални направления в различни висши училища нулирахме държавното финансиране. Преди са приемани 30 % от завършващите средно образование, а преди 3 години приемът стигна крайната си форма на легализиране от 80 %. Сега намаляваме приемът в държавните вузове и той тази година ще бъде около 72 % от завършващите гимназиално образование. Това също е високо число, но ние не намаляваме самоцелно. В някои професионални направления даже трябва да увеличим. Така например не достигат хидроинженери, а в страната имаме около 4000 язовири. Имаме очакван недостиг и на педагогически специалисти, особено след 10 – 15 години. Но закриването на специалности, както и на училища е в следствие от демографската криза. Оптимизирането на системата е неизбежно. Тя трябва да се настрои да работи с по-малко студенти и с по-високо финансиране, разбира се”, каза още министърът на образованието.
През следващата учебна година с нов пълен комплект учебници ще бъдат четвъртокласниците.
Ана Райковска