НВУ „Васил Левски” е домакин на 47-мата Национална конференция по въпросите на обучението по физика на тема „Интегрален подход в обучението по физика”, която се откри днес в Дома на културата. 130-те участници от цялата страна са разделени в три секции – Висше образование, Средно образование и Младежка секция. За четирите дни на конференцията ще се проведат 9 заседания, в първите две секции ще бъдат представени 36 доклада и 12 постерни доклада. В Младежката секция ще се представят 29 доклада от общо 50 участници – ученици и студенти, и техните ръководители.
Презентации от ученици и студенти, срещи с видни учители като прочулия се в цяла България Теодосий Теодосиев, демонстрации от представители на „Бул атом”, експерименти, подпомогнати от компютър ще се случат по време на конференцията. Специално внимание ще бъде отредено за популяризиране на българското участие в европейския фестивал „Наука на сцената 2019”. Новости в науката физика ще бъдат представени още днес, в първия ден на събитието.
Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий” ще награди днес 4-ма видни учители по физика с наградата на името на акад. Матей Матеев.
Националната конференция по въпросите на обучението по физика се провежда ежегодно през месец април. Целта й е да събира преподавателите от висшите и средни училища от цялата страна, като всяка година се провежда в различен град. Два пъти Велико Търново е бил домакин - през 1981 г. във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и през 2000 г., когато на IV Генерална конференция на Балканския физически съюз, си дават среща си физиците от балканските страни.
Преди откриването, в Ритуалната зала на Военния университет имаше пресконференция, на която присъстваха началникът на НВУ бригаден генерал Пламен Богданов, председателят на Националния организационен комитет доц. д-р Нели Димитрова, зам.-председателят на Националния организационен комитет проф. д.фз.н. Иван Лалов, Пенка Лазарова – представител на Младежката секция в Комитета и академик Александър Петров – председател на Съюза на физиците в България.
В началото академик Петров представи накратко Съюзът на физиците в България, който има 120-годишна история. „Не случайна е и темата на тазгодишната конференция, която е в основата на всички природни науки. Когато обучението по физика се провежда интегрално с другите науки, се постига най-голям ефект”, заяви той. Освен това, тази година се навършват 150 години Менделеева таблица, открита през 1869 г.
Академикът предложи в НВУ „Васил Левски” да се открие специалност „Атомна физика”, която да произвежда инженер-физици за бъдещата АЕЦ Белене. Той смята, че новата централа ще изисква голям брой подготвени специалисти и въпреки че в СУ има такава специалност, много е възможно в началото да не може да се справи и да осигури нужния брой специалисти. „ВНУ е много подходящ за разкриване на такава специалност и по причина, че хората, които управляват ядрената енергетика е много добре да имат военно образование, да бъдат дисциплинирани”, уточни той.
Доайен на националните конференции по въпросите на обучението по физика е проф. Иван Лалов, който от 47 е присъствал на 44 конференции.
Доц. Нели Димитрова освен по програма на конференцията, сподели с медиите и последната мода в обучението по физика – т.н. бинарни уроци – когато двама учители по различни предмети предлагат една тема и преподават на едни клас.
Днес на конференцията ще бъдат оповестени наградени победителите в конкурс за есе, посветен на юбилейната година на периодичната система, обявена от ЮНЕСКО. Този конкурс се организира от Съюзът на физиците в България. Есетата – за ученици и студенти били над 130, а сред призьорите има и великотърновци.
Ана Райковска