Д-р Радка Пенчева представи на широката публика поредното си проучване за живота на Емилиян Станев и други големи български автори. Книгата беше презентирана в Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, а анонс за авторката и нейните статии в сборника направи доцент Владимир Донев.
„Всяка книга, която е написана с уважение към миналото има своя мисия да пази и да бъди спомена ни за стойностните прояви на духа и да ни подсеща, че сме длъжници на своето минало и да не го забравяме. Искам да пожелая успех на тази книга именно в мисията й да изпълни тази висока цел спрямо паметта на българските творци“, сподели доц. Владимир Донев.
Сборникът на д-р Радка Пенчева е разделен на две части. Първата е изцяло посветена на Емилиян Станев. Става въпрос за десет интригуващи статии, свързани с малко известни факти около живота на големия български писател. Две от тях са базирани на документални свидетелства и описват приятелството на автора с Елисавета Багряна и Чудомир. Всъщност дружбата на Емилиян Станев с голямата поетеса започва след 1970г., когато му е дадена вила в квартал „Бояна“. Там той се оказва съсед на Багряна.
Особено значение в новата си книга д-р Радка Пенчева е отдала на факта, че именно Емилиян Станев е идеологът за създаването на Общонародния комитет за развитие на Велико Търново.
„Аз публикувам статия от разсекретения архив на Комитета за възстановяване на Велико Търново. Именно по негова идея е създаден, а не както наскоро писаха, че идеята е била на Людмила Живкова. Аз мисля, че това има връзка с историческите теми в неговите творби и показва човека, твореца, и в крайна сметка- гражданина Емилиян Станев. Друг, който много помага на Комитета е Пенчо Кубадински“, обясни д-р Радка Пенчева. По думите й Емилиян Станев е защитавал теорията, че крепостта Царевец трябва да се възстанови, въпреки че сме знаели как точно са изглеждали крепостните стени.
„Малцина знаят, че той написва обръщението към българския народ, с което да започнат да се събират средства за възстановяване на крепостната стена на Царевец“, обясни още д-р Пенчева.
В студиите си за Емилиян Станев авторката на книгата не пропуска и любимата си тема, а именно тази за романа „Иван Кондарев“. Една от статиите е посветена на особеностите при писането на известната творба. Всъщност именно въпросите около романа предизвикаха и много въпроси по време на представянето, като д-р Пенчева разказа подробно за образите и прототипите на главните герои.
Втората част от сборника включва статии за други автори, които по стечение на обстоятелствата са се оказали забравени. В своите проучвания обаче д-р Радка Пенчева доказва, че те са незабравими и трябва да бъдат реабилитирани за българския читател. Затова в книгата място са намерили материали за Дамян Калфов, Александър Дзивгов и Кирил Христов. Особено интересна е и статията за унищожителните процеси в българското село в романите на Ивайло Петров- „Хайка за вълци“ и „Мъртво вълнение“.
„От години наред имам къща в Ганчовец, и аз винаги съм си мислела каква е причината селата в България все повече да се обезлюдяват. И когато се зарових в тези романи на Ивайло Петров аз видях, че корените на това обезлюдяване са още в годините, когато започва колективизацията в селското стопанство. На много места това е ставало и насилствено. Така голяма част от младото население бяга от селата“, сподели авторката на книгата.
Място в сборника намират и имената на класиците Елин Пелин, Йордан Йовков и Димитър Талев с подробности за не дотам популярното му произведение „Кипровец въстана“.
На 15 март се навършват 40 години от смъртта на Емилиян Станев. Затова д-р Радка Пенчева съобщи, че ще бъде отслужена панахида на гроба му от отец Славчо Иванов. Поклонението ще започне в 11.00 часа.
Михаил МИХАЛЕВ