Петък, 17 Яну 2025
            
Икономика

Дебелец изпада от индустриалната карта на България

  13.01.2019 15:14
Дебелец  изпада от индустриалната карта на България

Славната история на Дебелец като индустриален град е почти в миналото, научи „Кореспондент“. Гигантът в машиностроенето „Червена звезда“ е пред пълен колапс. Към момента в предприятието са останали малцина, които на практика охраняват базата от апаши. Така след повее от 120 години индустриална история Дебелец ще бъде поредното населено място в България, което ще разчита само на европейски проекти и делегирани средства от държавния бюджет…
Лошият икономически климат в България
Земята на завода е 200 декара, а застроената му площ е 55. По времето на социализма държавното предприятие е едно от най-успешните в страната. През него преминават хиляди работници, а производството осигурява поминък на много семейства от региона. След промените през 1989-та година „Червена звезда“ става „Унимаш“. През 2005-та година активите му са приватизирани и предприятието е закупено от сегашните собственици „ТМКо“. Те вложиха близо 5 милиона в оборудване и продаваха каменотрошаки за по 400 000 евро. Имаше износ дори за Австрия, но поръчките се оказаха недостатъчно. За съжаление и инвестираните пари бяха от кредити…
Последно уволниха 26 души
Преди няколко години в завода работеха около 150 души, което беше глътка въздух за десетки семейства от Дебелец и региона. Днес обаче те са принудени да търсят препитание на друго място. По времето на соца в „Червена звезда“ машини са правили над 2000 души. Огромният комплекс е кипял от живот, а машините са имали сигурен купувач в лицето на страните от СИВ и най-вече СССР. Последното масово уволнение беше към края на миналата година, когато 26 души бяха освободени от работа. Имало е и много оплаквания в Инспекцията по труда, твърди шефката на ведомството инж. Невена Стефанова.
Славна история
Иначе историята на завода наистина е славна. Той е построен през 1951-ва година. Изнася продукция за над 20 страни. Около развитието на машиностроенето се развива сериозно инфраструктурата на града. Асфалтират се улиците, изгражда се градския площад. Във връзка с развитието на машиностроенето през 1963 г. е открита ПГМ “Н. Й. Вапцаров”. Всъщност машиностроенето в Дебелец започва още в далечната 1885-та година, а „Червена звезда“ се счита за приемник на старите фабрики. Разбира се след 60-те години завода е оборудван с модерна техника и именно тогава започва реалното производство на машини, което постоянно се увеличава до средата на 80-те години на миналия век.
Алпийски котки от „Червена звезда“
И днес много хора си спомнят за един от продуктите на „Червена звезда“- така наречените „алпийски котки“, които са използвани за изкачване на труднодостъпни върхове от алпинистите. Тяхната история е свързана и с първата  клубна международна експедиция на Алпийски клуб "Трапезица 1957" - "Памир - 1985", посветена на 800-годишнината от въстанието на Асен и Петър. За нейната подготовка е изграден организационен комитет от 19 души с председател Румяна Цонева - секретар на общинския комитет на БКП, Комисия за пропаганда и агитация и Комисия по финансовата и материална част. Извършва се огромна спортна, организационна и техническа подготовка. В МЗ "Червена звезда" в Дебелец се изработват клинове за лед и самохватки, котки за сняг и клинове дедмен. Именно тази екипировка помага на търновските алпинисти в славната им експедиция. Алпинистите от Велико Търново успяват да изкачат с ноктите от Дебелец връх „Комунизъм“, който е висок 7495 метра.
Първата българска веялка е от Дебелец
Всъщност Дебелец е един от първите промишлени центрове в България. През 1937 г. в селото имало две желязолеярни, три машинни фабрики – две за консервиране на зеленчуци, две маслобойни в селото и 50 пръснати из България. Гордост за  жителите на Дебелец е първата българска веялка, изработена от майстор х. Никола Самоук през 1872 г. Производството на веялки достигнало своя пик през 1926 г., откогато се появила първата вършачка. През 1924-26 г. са съществували около 19 големи и малки работилници и фабрики за веялки. През този период Дебелец се развил като едно занаятчийско селище.
 


Ключови думи
Червена звезда Дебелец индустрия
0 Коментари
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати