Вторник, 16 Мар 2021
            
Общество

Кметът на Горна Оряховица даде на съд Програмата за подобряване на атмосферния въздух

  07.12.2018 13:02
Кметът на Горна Оряховица даде на съд Програмата за подобряване на атмосферния въздух

Жалба до Софийски административен съд срещу решение на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда” е завел кметът на Община Горна Оряховица инж. Добромир Добрев. До седмица в Съда ще бъде атакувана и заповед на Управляващия орган на Програмата, с която се определят общините, имащи право да кандидатстват за средства, с които да се подобри атмосферния въздух на тяхна територия. Определени са седем общини и сред тях не е Горна Оряховица, въпреки че градът е постоянно в Топ 3 по запрашеност.
Не оспорваме методиката, по която са определени тези общини, но смятаме, че някои от въведените данни са некоректни и така се ощетява Горна Оряховица. Опитахме се да решим въпроса и сме уведомили всички институции за допуснатите грешки. Но след като не получихме удовлетворителен отговор, започваме да търсим правата си по съдебен път, заяви кметът инж. Добромир Добрев на специална пресконференция.
Според него жалбата в Съда би трябвало да спре изпълнението на Програмата за подобряване на атмосферния въздух. Ако пък българският съд не уважи жалбата, Общината ще занимае със случая и европейските институции.
Над 111 милиона лева ще са на разположение на седем български общини за мерки, с които те да подобрят въздуха си. Изборът е направен между 25 общини, които са кандидатствали и които са в списъка с повишена замърсеност. Горна Оряховица е една от тези общини с най-много измерени превишения, но не попада сред седемте. Одобрени са Столична община, Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Пловдив и Смолян.
Класирането на общините е станало на база на некоректни данни за община Горна Оряховица, смята кметът. Първата грешка е че, в графата за причинител на замърсяването не е отбелязано, че това е битовото отопление. Според Програмата за мерки срещу замърсяването на въздуха на самата Община, която е съгласувана от МОСВ, над 70 % от замърсяването идва точно от отоплението с нискокачествени въглища и дърва. Грешката по този показател е отчетена, показва отговор на министър Нено Димов, но без реален резултат за Горна Оряховица.
Другата грешка е по показател обхват на Програмата. За всички останали общини са въведени брой жители, потърпевши от замърсения въздух. Само за Горна Оряховица са въведени брой домакинства. Така в тази графа вместо над 40 000 жители са вписани 12 600 домакинства. Това драстично смъква коефициента на Общината и тя отпада от Топ 7.
Ако данните бяха въведени коректно, Община Горна Оряховица със сигурност щеше да намери място сред бенефициентите на Програмата и щеше да може да разчита на около 8 милиона лева за мерки, с които да намали запрашеността на въздуха. Идеята е с тези пари да се подпомогнат домакинствата за подмяна на отоплението с по-екологично.
Около 2800 домакинства около Автоматичната станция за измерване на качеството на въздуха можеха да бъдат подкрепени, за да преминат на по-чисто отопление. Иначе нямаме други механизми да накараме хората да спрат да използват нискокачествени въглища и дърва, обясни инж. Добрев.
Не може по всички данни, публикувани ежедневно да сме в Топ 3 по замърсяване, а само за Оперативна програма „Околна среда” да нямаме проблем. Искаме корекция на Програмата или пък да ни включат в някакви други възможности за подкрепа при преминаване към по-екологично отопление, заяви още кметът. Според него отговорът на министър Димов е бягане от отговорност и затова е потърсена намесата на Съда, а евентуално Общината ще се обърне и към Европейските институции, ако не намери подкрепа в България.
Само за по-малко от два месеца от началото на новия отоплителен сезон в Горна Оряховица са отчетени 25 дни с превишени стойности на фините прахови частици във въздуха. За цялата година се очаква дните с мръсен въздух да бъдат около 80. 84 са били миналата година. Превишавания се отчитат изключително в началото и края на годината – през отоплителния сезон. Въпреки че за последните години превишенията са намалели значително – от 150 дни през 2011 до 84 през 2017 г., те пак са много над допустимата норма от 35 дни. В момента върви процедура срещу България в Европейския съд за мръсния въздух и ако, по-скоро когато, страната ни бъде осъдена, Общините и кметовете ще бъдат глобявани заради запрашеността.
Елена ВЕЛКОВА
 


Ключови думи
кмет Съд въздух
0 Коментари
Последни
Седмицата
Анкета
Спазвате ли трите Д - дистанция, дезинфекция, дисциплина?

Резултати