Каменни дувари, които спират тишината. Тук-там се чува глъчка и бързо заглъхва, погълната от съседните пусти къщи. Няма кръчма и аптека. Един смесен магазин, който е за всичко. И безброй кактуси на източния склон, дето никой не помни кой вятър ги е довял. Това е Пушево – каменното село, в което и къщите, и огромните плевни са от камък – спомен, че някога наблизо е имало кариера. Поминък за хората няма, пък и за какво ли е… За 140-те пенсионери, които сега населяват Пушево, е достатъчно това, което си изкарат от градинката. На пръв поглед изглежда, че животът ги е подминал, но те не се предават. Голямата им радост са тримата ученика, които от няколко години живеят в селото и всяка сутрин пътуват до Велико Търново да се учат. Има и три малки дечица, което вече е прецедент. И знак, че винаги има надежда.
Половината от къщите са празни, но оживяват в почивните дни и през лятото. Хора от Русе, София, Велико Търново търсят хубавия и чист въздух на Пушево. И макар че главният път София – Варна е само на 3-4 километра, шумът от профучаващите автомобили не достига до селото и не нарушава по никакъв начин спокойствието, което цари тук.
Дните на пушевци кротко се нижат между читалището и клуба на пенсионера. Този клуб е особено важен за живота на селото. Тук хората се събират на приказка, да поклюкарят, жените да научат нова рецепта или да почерпят с нещо, направено вкъщи – я лучник, я нещо сладичко…Или просто да излязат от самотията си. Пък и през зимата в клуба винаги е топло и могат да поспестят от дървата за огрев.
Другото, което ги събира и разнообразява ежедневието им, е читалището - „Сполука – 1923”. То чества 95-годишен юбилей, който ще бъде отбелязан тържествено с голям празник на 6 октомври. Кметският наместник Юлия Костадинова е приготвила и раздала поканите отрано. Оставила е и в празните къщи още преди седмица, та като си дойдат хората за събота и неделя да ги видят и дойдат на тържеството. Читалището е основано на 23 декември 1923 г. по инициатива на учителя Цоньо Недялков Долапчиев, но избрали да празнуват през октомври, когато лятото е преминало и всички са си по домовете, а студът е още далече.
В дългата си история читалището в Пушево е видяло много – и народен ентусиазъм, и бурна дейност, и застой. Но винаги е било гордост на селото. Цоньо Долапчиев го кръстил „Сполука”, воден от народната поговорка, че „Който се учи, той ще сполучи”. По негови думи, които пушевци още помнят, целта на читалището била да учи и възпитава както членовете си, така и жителите на всичко най-хубаво в живота. Основателите били 32 членове и 5 човека ръководство. Помещавало се е в училището, където се свиквали сбирки, беседи, сказки. В първите години е сформирана и театрална трупа. През 1927 г. започва да работи библиотека към читалището. През 1929 г. Общинският съвет предоставя за ползване старата общинска сграда без наем. На 2 юли 1940 г. се взема решение да се построи нова сграда, специално за читалището, която се строи дълго - от 1942 г. до 1961 г. На 5 ноември 1961 г. тя е открита - със салон с 200 места, библиотека и читалня.
В наши дни лицето на художествената самодейност в читалището е певческата група за изворен фолклор. Сегашният състав е от 2007 г., с ръководител Радка Григорова и музикален съпровод на гъдулка от Ангел Ангелов. От същата година в Пушево пее и Калина Друмева. Тя е индивидуалният изпълнител. Започнала 10-годишна, сега е първокурсничка във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Не живее в Пушево, но семейството й има къща в селото. Само три години след създаването си, групата печели златен медал на събора в Копривщица през 2010 г.
Предишният певчески състав на читалището също е печелил златен медал от Копривщица’86, но просъществувал до 1989 г. Всички жени, които пеят сега, са около и над 70 години. Освен че пазят автентичните народни песни, те пресъздават и обичаите, както ги помнят от своите баби и дядовци.
А самият празник ще започне в 17 часа следобед с хоро на площада. Тържествената част ще бъде в сградата на читалището. Председателката Лиляна Димитрова ще представи доклад за дейността му, а Юлия Костадинова като кметски наместник е подготвила приветствено слово. Богата ще е музикалната програма: песни и представяне на обичай от певческата група, Ангел Ангелов и Галин Новаков ще свирят на гъдулка, ще прозвучат стихове. Гости ще им бъдат съседите от читалището в Шемшево – певческата група и танцов състав, съставен предимно от младежи. „На нашите хора много им е хубаво, когато им представим млади хора, много им се радват”, сподели кметската наместничка, която иска празникът да се получи, защото селото е успяло да съхрани читалището до сега и го заслужава. А и нали пушевци са устойчиви и издържливи като кактусите, дошли от Мексико, но намерили чудесен прием в тяхното село.
Ана Райковска