Славните години от епохата на Второто българско царство oживяват чрез Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград“. Големият културен форум се провежда в периода 29 юни – 1 юли, а поводът за третото му издание е навършването на 800 години, откакто цар Иван Асен II (1218-1242 г.) се възкачва на българския престол. Въпреки че лошото време снощи попречи на официалното откриване, днес, въпреки пороя, Царевец е място за показването на бита, занаятите, начините за забавление от онези времена. Показан е животът не само във Второто българско царство, но и в цяла Средновековна Европа.
Реконструктори показват автентични занаяти от XI-XIII век и съпътстващите ги технологии.
Кухня на живо спретнаха от клона на Националното дружество ``Традиция`` във Велико Търново.
Гостите на фестивала можеха да опитат 3 вида разядки – морковена, маслинова и по рецепта от манастирите в Света гора. Третата е с орехи, лимонов сок чесън и тахан. Основните ястия, които готвят наживо търновските възстановчици, е леща с булгур и три вида лук и пиле върху канапе от краставици. Десертите са круши, варени във вино, мед и подправки и предварително направени бисквити. Рецептите са основно на римлянина Апиций - най-познатият автор на готварски книги през древността, както и от византийски книги, разказаха от търновския клон на ``Традиция``.
Маргарита Николова от софийската група за жива история ``Верени`` пък заложи на викингската кухня – горска яхния, риба в тесто, сладки питки с плодове и мед, ечемичен хляб, пиле с мед и кориандър...
Доста по-ограничени са им били продуктите, наблягали са на месо и риба, обясни Николова.
Клонът на НД ``Традиция`` от Панагюрище и Велинград представя Търновград по времето на Второто българско царство, в частност живота по времето на Иван Асен II.
Впечатлена съм от третата му съпруга – Ирина, призна Вася Драева от Велинград. В ``Традиция`` имаме ковачи, кожари, шивачи, така че нещата, които показваме, напълно съответстват на оригиналите, допълни тя.
Как се плетат бижута от тел, горещо и студено коване, точиларство, обработка на кожи, производство на пергамент, сечене на монети, дърворезба, ножарство, плетене на дантела и на колани на кори също са част от програмата на фестивала.
Организатор на фестивала е Община Велико Търново, а партньори са Регионалният исторически музей в Старата столица, клуб „Традиция“ /В. Търново и Панагюрище“/, сдружения „Чигот“ и „Авитохол“ /Варна/, Средновековно общество MODVS VIVENDI – София, Дружина „Барадж“ /Пазарджик/, група „Ериней“ и сдружение „Верени“. Чуждестранните реанактори са от групи „Кафява мечка“ и „Червеният дракон“ /Румъния/, формация „Бели орлови“ /Сърбия/, група „Спиритуал сезонс“ – Украйна, които днес изнесоха урок по средновековни танци.
Биляна МИЛЧЕВА